Aktualności

Czym powinien cechować się opiekun osoby starszej?

Czym powinien cechować się opiekun osoby starszej?

Bycie opiekunem osoby starszej jest pracą wymagającą szczególnych predyspozycji. Nie każdy może i powinien się zajmować Seniorami.Podpowiadamy na co zwracać uwagę poszukując idealnego opiekuna, a także jakie cechy należy posiadać, aby taką pracę wykonywać. Opiekun osoby starszej musi spełniać bardzo wiele kryteriów. Często doświadczenie w opiece nad starszymi osobami niema tak dużego znaczenia, jak predyspozycje, pozytywne nastawienie oraz posiadane cechy fizyczne i psychiczne.

Stan zdrowia

Nie ulega wątpliwości, że opiekun osoby starszej musi być osobą zdrową, silną i sprawną fizycznie. Niejednokrotnie opieka wymaga wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, które wymagają sporej siły. Dlatego musi to być osoba ze zdrowym kręgosłupem i dobrą kondycją. Ze względu na to, że osoby starsze mają często problemy ze słuchem lub z wyraźną wymową, to opiekun musi posiadać dobry słuch i nie może mieć wad wymowy. Dzięki temu opiekun nie będzie miał ograniczeń w codziennym wykonywaniu swoich obowiązków, a także w porozumieniu się z osobą starszą i chorą.

Charakter

Jeszcze ważniejsze od sprawności fizycznej są cechy charakteru opiekuna. Z jednej strony opiekun osoby starszej musi być wrażliwy,życzliwy, sympatyczny, delikatny, cierpliwy i tolerancyjny, z drugiej strony musi być też opanowany, odpowiedzialny, odporny na stres, silny psychicznie.Osoby starsze często czują się samotne, nie radzą sobie ze swoimi dolegliwościami zdrowotnymi, dlatego opiekun powinien wykazywać się empatią i zrozumieniem, powinien być kontaktowy i zarażać pozytywną energią oraz optymizmem. Opieka nad Seniorami jest pracą wyjątkowo odpowiedzialną, dlatego konieczna jest dobra organizacja czasu, spostrzegawczość, samodzielność i zaradność.

Doświadczenie i wiedza

Oczywiście, najlepszy opiekun osoby starszej to osoba z dużym doświadczeniem i latami praktyki w zawodzie. Ale nawet osoba, która niema dużego doświadczenia może się dobrze sprawdzić w tej roli, szczególnie w przypadku opieki nad osobą o lepszym stanie zdrowia. Niezależnie od tego,konieczna jest choćby podstawowa wiedza na temat dolegliwości i chorób, które są typowe dla osób starszych. Przydatne są też umiejętności z dziedziny pielęgniarstwa. Cenna jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy,ponieważ starsze osoby często narażone są na upadki, omdlenia, utratę przytomności etc., którym czasem nie da się zapobiec.

O czym powinien pamiętać opiekun osoby starszej?

Osoby starsze różnią się charakterem i stanem zdrowia.Niektórzy są złośliwi, uparci, rozdrażnieni, marudni, mają swoje przyzwyczajenia i nawyki, inni borykają się z lękami, samotnością, jeszcze inni mają problemy ze skupieniem uwagi, z zapamiętywaniem. Dlatego opiekując się osobą starszą należy mieć w sobie mnóstwo cierpliwości i zrozumienia. Niekiedy trzeba wielokrotnie tłumaczyć proste (dla zdrowych i młodych osób) rzeczy, zawsze należy zapewnić Seniorowi poczucie bezpieczeństwa, okazywać mu szacunek i służyć wsparciem w trudnych chwilach.