Czym powinien cechować się opiekun osoby starszej?

Czym powinien cechować się opiekun osoby starszej?

Bycie opiekunem osoby starszej jest pracą wymagającą szczególnych predyspozycji. Nie każdy może i powinien się zajmować Seniorami. Podpowiadamy na co zwracać uwagę poszukując idealnego opiekuna, a także jakie cechy należy posiadać, aby taką pracę wykonywać. Opiekun osoby starszej musi spełniać bardzo wiele kryteriów. Często doświadczenie w opiece nad starszymi osobami niema tak dużego znaczenia, jak predyspozycje, pozytywne nastawienie oraz posiadane cechy fizyczne i psychiczne.

Stan zdrowia

Nie ulega wątpliwości, że opiekun osoby starszej musi być osobą zdrową, silną i sprawną fizycznie. Niejednokrotnie opieka wymaga wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, które wymagają sporej siły. Dlatego musi to być osoba ze zdrowym kręgosłupem i dobrą kondycją. Ze względu na to, że osoby starsze mają często problemy ze słuchem lub z wyraźną wymową, to opiekun musi posiadać dobry słuch i nie może mieć wad wymowy. Dzięki temu opiekun nie będzie miał ograniczeń w codziennym wykonywaniu swoich obowiązków, a także w porozumieniu się z osobą starszą i chorą.

Charakter

Jeszcze ważniejsze od sprawności fizycznej są cechy charakteru opiekuna. Z jednej strony opiekun osoby starszej musi być wrażliwy, życzliwy, sympatyczny, delikatny, cierpliwy i tolerancyjny, z drugiej strony musi być też opanowany, odpowiedzialny, odporny na stres, silny psychicznie. Osoby starsze często czują się samotne, nie radzą sobie ze swoimi dolegliwościami zdrowotnymi, dlatego opiekun powinien wykazywać się empatią i zrozumieniem, powinien być kontaktowy i zarażać pozytywną energią oraz optymizmem. Opieka nad Seniorami jest pracą wyjątkowo odpowiedzialną, dlatego konieczna jest dobra organizacja czasu, spostrzegawczość, samodzielność i zaradność.

Doświadczenie i wiedza

Oczywiście, najlepszy opiekun osoby starszej to osoba z dużym doświadczeniem i latami praktyki w zawodzie. Ale nawet osoba, która niema dużego doświadczenia może się dobrze sprawdzić w tej roli, szczególnie w przypadku opieki nad osobą o lepszym stanie zdrowia. Niezależnie od tego,konieczna jest choćby podstawowa wiedza na temat dolegliwości i chorób, które są typowe dla osób starszych. Przydatne są też umiejętności z dziedziny pielęgniarstwa. Cenna jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy,ponieważ starsze osoby często narażone są na upadki, omdlenia, utratę przytomności etc., którym czasem nie da się zapobiec.

O czym powinien pamiętać opiekun osoby starszej?

Osoby starsze różnią się charakterem i stanem zdrowia. Niektórzy są złośliwi, uparci, rozdrażnieni, marudni, mają swoje przyzwyczajenia i nawyki, inni borykają się z lękami, samotnością, jeszcze inni mają problemy ze skupieniem uwagi, z zapamiętywaniem. Dlatego opiekując się osobą starszą należy mieć w sobie mnóstwo cierpliwości i zrozumienia. Niekiedy trzeba wielokrotnie tłumaczyć proste (dla zdrowych i młodych osób) rzeczy, zawsze należy zapewnić Seniorowi poczucie bezpieczeństwa, okazywać mu szacunek i służyć wsparciem w trudnych chwilach.

Dowiedz się więcej na stronie głównej naszego domu seniora.