Starzenie się to nieunikniony proces, który czeka każdego z nas. Jednak nie oznacza to, że jesteśmy skazani na utratę zdrowia i witalności w miarę upływu lat. Wręcz przeciwnie, aktywne i zdrowe starzenie się to cel, który możemy osiągnąć, dbając o siebie na wielu różnych poziomach. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto stawiać na aktywne i zdrowe starzenie się oraz jakie kroki możemy podjąć, aby cieszyć się pełnią życia w późniejszym wieku.
Na czym polega zdrowe starzenie się?
Niektórzy przypisują zdrowie szczęściu bądź genom, co jest prawdą częściową, ponieważ największy wpływ na nasze zdrowie mamy my sami. Aktywny tryb życia, zbilansowana dieta i profilaktyka zdrowia to 3 kroki do lepszej codzienności, a także sposób na zminimalizowanie ryzyka chorób. Także tych związanych ze starzeniem się.
Zdrowa starość nie ma nic wspólnego z przewlekłymi schorzeniami i koniecznością porzucenia ulubionych aktywności. Jak ją osiągnąć? Utrata sprawności fizycznej w określonym wieku najczęściej ma związek z tym, iż Seniorzy znacznie ograniczają swoje aktywności, zaniedbują zdrowe nawyki (lub w ogóle ich nie wdrażają). Szacuje się, że zaledwie 7% osób między 60 a 64 rokiem życia regularnie spędza czas na ćwiczeniach. A szkoda, bo ćwiczenia dopasowane do własnych możliwości to najlepsze remedium na pierwsze oznaki starzenia się.
Rezygnacja z aktywności fizycznej u Osób starszych często idzie w parze z wycofaniem się z życia społecznego. Emeryci przestają „korzystać z życia”, co wynika między innymi ze szkodliwych stereotypów stygmatyzujących Osoby starsze. Samotność, zła dieta i brak ruchu to idealne warunki do rozwoju chorób. Warto więc postawić na aktywne starzenie się, wzorem powiedzenia „wiek to tylko liczba”.
Zdrowe starzenie się nie oznacza, że nasz organizm w ogóle się nie zmienia. Z wiekiem organizm staje się mniej odporny, narażony na wystąpienie chorób serca, cukrzycy, osteoporozy i wielu innych, mniej sprawny fizycznie. Te czynniki nie wykluczają jednak zdrowej starości.
Zatrzymanie procesu starzenia: co robić, by starzeć się wolniej?
Nie jest możliwe zatrzymanie procesu starzenia, ale zdrowa i szczęśliwa starość jest osiągalna. Zamiast skupiać się na tym, by wyglądać jak najmłodziej, powinniśmy skierować naszą uwagę na samopoczucie i wzmacnianie organizmu.
- Z wiekiem mięśnie wiotczeją i słabną — systematyczne ćwiczenia spowolnią ten proces i pozwolą zachować nam siłę i sprawność.
- Aktywność fizyczna przeciwdziała chorobom serca, nadwadze, osteoporozie i wielu innym schorzeniom kojarzonym ze starością.
- Dieta bogata w składniki odżywcze, a także picie dużej ilości wody to recepta na dobre samopoczucie, promienny wygląd, sprawne działanie układu kostno-stawowego i większą odporność.
- Osoby starsze powinny jeść mniejsze porcje i stawiać na częstsze posiłki. Do tego zaleca się ograniczenie cukru, soli i tłuszczu w diecie, gdyż z wiekiem metabolizm jest wolniejszy, co stwarza ryzyko nadwagi i otyłości.
- Regularne wizyty u lekarza oraz przeprowadzanie profilaktycznych badań powinny być priorytetem. Im wcześniej zostanie wykryta ewentualna choroba, tym łatwiej o wyleczenie. W przypadku wystąpienia chorób, ważne jest zarządzanie nimi we współpracy z lekarzem i przestrzeganie zaleceń dotyczących leczenia.
- Zdrowy sen: Sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu. Dbanie o regularny i wystarczający sen może pomóc w utrzymaniu energii i dobrego samopoczucia.
- Aktywność umysłowa: Regularne wyzwania umysłowe, takie jak rozwiązywanie krzyżówek, czytanie, nauka nowych umiejętności czy nauka języków obcych, mogą pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej.
- Społeczna aktywność: Zachowanie aktywności społecznej i utrzymywanie relacji z rodziną i przyjaciółmi może pomóc w zapobieganiu uczuciu samotności i depresji.
Aktywne i zdrowe starzenie się wbrew pozorom nie jest trudne. Zatrzymanie starzenia wymaga stopniowej zmiany nawyków. Pomocne jest również wsparcie bliskich lub uczęszczanie na zajęcia w domach seniora.
Dom seniora jako forma aktywizacji Osób starszych
Czy dom seniora/dom opieki to odpowiednie miejsce dla Osoby starszej? W Polsce przyjęło się, że Osoba starsza nie powinna opuszczać domu i rodziny, jednak w wielu przypadkach oznacza to samotność i izolację. Tymczasem w domach seniora Osoby starsze mogą się rozwijać, a także zyskują dostęp do rozrywek i możliwości nawiązywania nowych relacji.
W wielu przypadkach, w których bliscy nie są w stanie zapewnić Seniorowi odpowiedniej opieki, ani towarzyszyć wystarczająco często, by budować w nim dobrostan psychiczny, ulokowanie Osoby starszej w ośrodku może okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta to czynniki, które powinny być częścią codziennej rutyny, bez względu na wiek. Warto również pamiętać o badaniach profilaktycznych, gdyż wczesne wykrycie zmian chorobowych pozwala na skuteczne i mniej inwazyjne leczenie.