Co warto zabrać do domu opieki?

Co warto zabrać do domu opieki?

Przeprowadzka do domu spokojnej starości jest zawsze dużym wydarzeniem w życiu Seniora. Warto zadbać o to, by przebiegła jak najsprawniej, a czas aklimatyzacji upłynął w poczuciu bezpieczeństwa oraz spokoju. W tym artykule podpowiadamy, co należy spakować do walizki nowego Pensjonariusza ośrodka, aby wszystko co najważniejsze znalazło się pod ręką.

Co zabrać do domu opieki?

Dobrym rozwiązaniem ułatwiającym Seniorowi adaptację do nowego otoczenia jest zorganizowanie wcześniej wizyty zapoznawczej. Dzięki niej zarówno rodzina, jak i sama Osoba starsza będzie mogła zapoznać się z personelem, zobaczyć pokój, w którym być może zamieszka, poczuć atmosferę miejsca. To również dobra okazja, aby bezpośrednio podpytać, jakie przybory, dokumenty i rzeczy należy wziąć ze sobą. Oprócz podstawowych środków higieny czy ubrań na pewno przydadzą się inne drobiazgi, o których nie zawsze się pamięta.

DOKUMENTY

Jedną z ważniejszych pozycji na liście do spakowania jest aktualna dokumentacja i historia medyczna. W przeznaczonej do tego teczce powinny znaleźć się wypisy ze szpitala, zaświadczenia, wyniki badań diagnostycznych, skierowania, recepty, orzeczenie o niepełnosprawności, karta ubezpieczenia, karta emeryta lub rencisty. Niezbędny jest również dowód osobisty.

ZAPAS LEKÓW

Wszystkie leki, które Senior zażywa na stałe i czasowo należy spakować do podręcznej torby, wraz z rozpiską na temat ich stosowania. W kolejnych miesiącach pobytu, recepty będą realizowane przez pracowników placówki.

ODZIEŻ, BIELIZNA I OBUWIE

W garderobie Pensjonariusza powinny znaleźć się wygodne ubrania, dostosowane do jego potrzeb, stylu oraz do różnych okazji. Chodzi tu o kilka zestawów ubrań oraz piżam lub koszuli nocnych i zapas bielizny.  Warto uwzględnić zmieniające się warunki atmosferyczne oraz pory roku. Jeśli w trakcie pobytu Senior będzie korzystał z rehabilitacji, należy spakować osobny komplet do ćwiczeń. Przyda się również szlafrok. W walizce nie może zabraknąć wygodnych butów do poruszania się po terenie ośrodka oraz butów przeznaczonych do spacerów (również z uwzględnieniem różnych warunków atmosferycznych).

KOSMETYCZKA I PRZYBORY HIGIENICZNE

Podręczna kosmetyczka Pensjonariusza domu spokojnej starości powinna zawierać: przybory do higieny jamy ustnej, szczotkę lub grzebień do włosów, narzędzia do golenia, obcinania paznokci, gąbkę do kąpieli oraz inne akcesoria, do których przywykł Senior. Ponadto, przydadzą się takie kosmetyki, jak: żel pod prysznic, pasta do zębów, szampon do włosów, dezodorant, balsam oraz inne, codzienne środki higieny. Dodatkowo warto spakować pieluchomajtki lub wkładki. Niektórzy mieszkańcy ośrodków opieki lubią mieć w swoich kosmetykach małą fiolkę perfum, których zapach wprawia w lepszy nastrój.

RZECZY CODZIENNEGO UŻYTKU

Zastanawiasz się co zabrać do domu opieki? W walizce Seniora przeprowadzającego się do domu spokojnej starości muszą znaleźć się akcesoria, które towarzyszą mu na co dzień. Mowa tu np. o okularach, lasce, aparacie słuchowym, protezie zębowej wraz z klejem i środkiem do czyszczenia, pompie insulinowej, czy wózku inwalidzkim.

RZECZY OSOBISTE

Do tej kategorii zalicza się wszystkie akcesoria, które zapewniają Seniorowi komfort, do których przywykł, drobiazgi pomagające utrzymać dobry nastrój. Może to być ulubiony pled i poduszka, ramka ze zdjęciem rodzinnym, talia kart, radio, kubek, kwiatek doniczkowy.

MEBLE I INNE SPRZĘTY

Po konsultacji i uzyskaniu zgody ośrodka można zabrać do domu opieki np. ulubiony fotel Osoby starszej, telewizor lub inną rzecz, która pomoże jej poczuć się jak w domu.

Podsumowanie

Proces adaptacji do nowego miejsca może być trudny, dlatego tak ważne jest zapewnienie nowemu Pensjonariuszowi wszystkich akcesoriów, które pomogą mu poczuć się komfortowo. Szczegółową listę rzeczy do zabrania dobrze jest skonsultować z konkretnym ośrodkiem.