Co zamiast telewizji? Sposoby aktywizacji umysłowej Osób starszych

Co zamiast telewizji? Sposoby aktywizacji umysłowej Osób starszych

Spędzanie czasu przed telewizorem dla wielu starszych Osób jest nie tylko nawykiem, ale i stylem życia. Tymczasem taka rozrywka nie służy aktywizacji mózgu, tak potrzebnej podczas jesieni życia. Rozwiązywanie krzyżówek, zajmowanie się wybranym hobby, spotkania z bliskimi – to tylko niektóre z wielu możliwości treningu pamięci i koncentracji, a tym samym – zapobieganiu demencji. Jeśli opiekujesz się Seniorem i poszukujesz pomysłu na spędzenie z nim czasu w wartościowy, przyjemny sposób, chcesz dowiedzieć się, jak aktywizować Osoby starsze, ten artykuł jest dla Ciebie!

Aktywizacja społeczna Seniorów

Osoby starsze często wycofują się  z życia społecznego na skutek ograniczeń wynikających z chorób, obaw o swoje zdrowie oraz złego samopoczucia psychicznego. Niestety taka postawa jeszcze bardziej przyczynia się do dezorganizacji życia, uczucia pustki i przygnębienia.

Rolą opiekuna w takim przypadku jest zachęcenie dziadka, babci, mamy lub taty do podjęcia, w miarę możliwości, kontaktów społecznych oraz zorganizowanie takich spotkań. Mogą to być wizyty wnuków, rozmowy z innymi Seniorami, zajęcia w Klubach Seniora. Celem aktywizacji Osób starszych w kontekście relacji z innymi ludźmi jest utrzymanie (bądź pobudzenie) wiary w sens życia, stymulowanie procesów wyobraźni i twórczego działania, umożliwienie prowadzenia harmonijnego życia, co stanowi podstawę w leczeniu wielu chorób, opóźnia procesy starzenia.

Formy aktywizacji Seniorów – zajęcia pobudzające pracę mózgu

Czytanie książki lub gazety

To jeden z najprostszych sposobów stymulowania pracy mózgu i osoby starszej. Regularne czytanie dobrze wpływa na pamięć, koncentrację, a przez to, że pobudza jednocześnie liczne obszary mózgu, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Zajęcia manualne dla osób starszych

Jeśli Twoja babcia umie szydełkować lub dziergać na drutach, koniecznie zachęć ją do podjęcia na nowo tego hobby. Wszelkie techniki rękodzieła, jak i majsterkowanie, wymaga jednoczesnej koordynacji rąk i umysłu, dużej koncentracji, kreatywności. To świetna gimnastyka dla mózgu! Zajęcia manualne dla starszych osób poprawiają również ogólną koordynację ręka-oko, usprawniają umiejętności motoryczne.

Gry wspomagające pamięć

Dla osób będących w jesieni życia wskazane są wszelkiego rodzaju ćwiczenia poznawcze, czyli takie, które wymagają koncentracji i umiejętności syntezy. Za przykład może tu służyć gra Memory, szachy, gry karciane i planszowe. Co istotne, większość gier wspomagających pamięć wymaga obecności co najmniej dwóch uczestników. To wielka zaleta – Senior bowiem, oprócz ćwiczenia pamięci, spędzi miły czas w towarzystwie bliskiej osoby.

Krzyżówki i sudoku – zajęcia dla Osób starszych

Rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku to doskonały trening pamięci i funkcji poznawczych. Według badań regularne poddawanie się takim aktywnościom może zwiększyć przepływ krwi w mózgu aż o 8%. Warto zatem wprowadzić do codziennej rutyny Osoby starszej zajęcia z grami słownymi bądź liczbowymi. Niech czas spędzony na łamigłówkach umili dodatkowo aromatyczna herbata czy delikatne tony muzyki klasycznej.

Układanie puzzli

Wyszukiwanie i łączenie elementów tworzących jedną całość to doskonały trening angażujący obie półkule mózgu. To również miła propozycja wspólnego spędzenia czasu, razem z wnukami czy znajomymi. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele, różnych wzorów puzzli. Warto wybrać taki, który szczególnie przypadnie do gustu Seniorowi (np. widok znanego Seniorowi miasta, przyrodniczy krajobraz, arcydzieło malarskie, znana postać).

Wspólne gotowanie to także forma aktywizacji osób starszych

Wbrew pozorom przyrządzanie posiłków jest zajęciem równie cennym dla aktywizacji osób starszych. Podążanie za recepturą, najlepiej taką, której wcześniej się nie znało to ćwiczenie koncentracji i elastyczności mózgu. Przygotowywanie składników, np. obieranie warzyw wzmacnia umiejętności motoryczne. Gotowanie w towarzystwie bliskiej osoby – wzmacnia więzi.

Podsumowanie

Opiekunowie Seniorów często koncentrują swoje wysiłki głównie na czynnościach pielęgnacyjnych. Tymczasem równie istotna jest umysłowa aktywizacja osób starszych. Przykłady zajęć wspierających działanie mózgu przywołaliśmy powyżej. Nie jest to zamknięta lista – powinna być ona tylko punktem wyjścia, a rozszerzeniem – rozrywka, która najlepiej rezonuje z preferencjami i możliwościami Seniora.

Sprawdź ofertę naszego domu opieki na naszej stronie głównej.