Cukrzyca u osób starszych – objawy i leczenie

Cukrzyca u osób starszych – objawy i leczenie

Cukrzyca to jedno z najczęstszych schorzeń występujących u Seniorów. Cierpi na nią ok. 30-40% osób po 65. roku życia. Pozostali, bez postawionej diagnozy, w skutek zmian w gospodarce węglowodanowej związanych z procesem starzenia, znajdują się w grupie ryzyka. W tym artykule odpowiemy na pytanie, co to jest cukrzyca starcza, jak się objawia i na co zwrócić uwagę w przypadku sprawowania opieki nad Seniorem w kontekście tej choroby.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to przewlekłe schorzenie metaboliczne objawiające się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Występuje na skutek niedoboru lub nieprawidłowego działania insuliny. Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy:

  • Cukrzyca typu 1, insulinozależna, diagnozowana najczęściej u dzieci i osób młodych. Związana jest z uszkodzeniem komórek wydzielającej insulinę trzustki, co skutkuje całkowitym zaprzestaniem produkcji tego hormonu.
  • Cukrzyca typu 2, insulinoniezależna, występuje najczęściej u osób w wieku podeszłym. Przyczyną hiperglikemii w tym przypadku jest nieprawidłowe działanie insuliny, a podłoże choroby zazwyczaj związane jest z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia schorzenia jest nieprawidłowa dieta, otyłość, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca typu 2 często bywa przez długi czas nierozpoznana, ponieważ daje niecharakterystyczne objawy.

Objawy cukrzycy typu 2 u starszych osób

Seniorzy chorujący na cukrzyce mogą obserwować u siebie następujące objawy:

  • pogorszenie pamięci i koncentracji,
  • zwiększony apetyt i pragnienie,
  • zaburzenia widzenia,
  • problemy skórne,
  • częste oddawanie moczu,
  • infekcje grzybicze i dróg moczowych,
  • poczucie osłabienia.

Z racji tego, iż wymienione symptomy nie są charakterystyczne, warto regularnie przeprowadzać badania przesiewowe  (badanie poziomu cukru we krwi, test obciążenia glukozą) w celu jak najwcześniejszego wykrycia choroby.
Nieleczona cukrzyca w starszym wieku może wywoływać bardzo poważne powikłania. Do najczęstszych należą zawał mięśnia sercowego, miażdżyca, udar, uszkodzenia nerek prowadzące do ich niewydolności, uszkodzenie układu nerwowego objawiające się np. zaburzeniami czucia, mrowieniem, drętwieniem.

Normy cukru we krwi u starszych ludzi

Prawidłowy poziom cukru u Seniora nie powinien przekraczać 140 jednostek na czczo, przy czym optymalna wartość waha się w granicach 70-90 mg/dl. Poziom cukru dwie godziny po posiłku powinien być nie wyższy niż 160 – 180 mg/dl.

Cukrzyca wieku starczego – leczenie

Terapia w przypadku cukrzycy typu 2 opiera się na leczeniu objawowym hiperglikemii oraz niedocukrzenia (hipoglikemii). Podstawą w postępowaniu terapeutycznym jest zbilansowana dieta z uwzględnieniem regularności przyjmowania pokarmu oraz jego jakościowym zróżnicowaniu. Ważne jest również zwiększenie aktywności fizycznej. Postępowanie farmakologiczne opiera się o leki pobudzające wydzielanie insuliny oraz bezpośrednie wstrzykiwanie jej do organizmu.

Jak zadbać o Seniora z cukrzycą?

Rolą opiekuna osoby chorującej na cukrzycę starczą będzie przede wszystkim wspieranie go w stosowaniu się do zaleceń lekarza.

Regularne przyjmowanie leków – to bardzo ważne, aby przepisane tabletki spożywać o określonych porach, w zalecanej dawce. Warto więc zadbać, aby Senior nie zapomniał o przyjmowaniu leków. Niezwykle ważne jest również pilnowanie terminów kolejnych wizyt u specjalisty, a także zalecanych badań okresowych.

Przestrzeganie zaleceń dietetycznych – istotna będzie tu pomoc w przygotowywaniu zbilansowanych posiłków. Nie powinny one być obfite, za to częste, przyjmowane o stałych porach. Należy ograniczyć ilość soli, cukru i węglowodanów prostych, a do jadłospisu włączyć dużą ilość warzyw.

Aktywność fizyczna – regularny wysiłek fizyczny zmniejsza insulinooporność. Rolą opiekuna osoby chorującej na cukrzycę typu 2 będzie zmotywowanie jej do ćwiczeń, dostosowanych do możliwości. Nawet regularne spacery czy marsz pozytywnie wpłyną na ogólny stan zdrowia Seniora.

Odpowiednia higiena – warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie higieny u chorego, zwłaszcza na stan dłoni i stóp. Osoba z cukrzycą nie powinna nosić ciasnych butów czy skarpet powodujących ucisk. Mogą one bowiem spowodować zaburzenia krążenia i doprowadzić do infekcji skórnych, a nawet do tzw. zespołu stopy cukrzycowej.

Podsumowanie

Cukrzyca u osób starszych rozwija się niepostrzeżenie, dlatego bardzo istotne jest regularne poddawanie się badaniom przesiewowym. Wczesne wykrycie choroby pozwoli uniknąć powikłań i zahamować dalszy rozwój choroby. Rolą opiekuna Seniora, u którego zdiagnozowano cukrzycę typu 2, jest wspieranie go w stosowaniu się do zaleceń lekarza, motywowanie do aktywności fizycznej.

Sprawdź ofertę naszego domu seniora na stronie głównej.