Jak opiekować się osobą chorą na Alzheimera?

Jak opiekować się osobą chorą na Alzheimera?

Bliskiej Ci osobie została postawiona diagnoza: Alzheimer. Razem z nią staniesz przed wieloma wyzwaniami i trudnymi decyzjami. Co teraz? Zastanawiasz się, z czym wiąże się Alzheimer – jak opiekować się chorym? Czy będzie potrzebna profesjonalna pomoc? Jak zapewnić bezpieczeństwo Seniorowi, ale też samemu sobie? W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania. Zapraszamy do lektury!

Nastawienie opiekuna chorego na Alzheimera

To, co możesz dać najcenniejszego Seniorowi zmagającemu się z chorobą, to obecność oraz mądre wsparcie. Zapewne w wielu sytuacjach będziesz czuła/czuł frustrację, ogromne zmęczenie, jednak ważne jest, aby nie odreagowywać tych stanów na chorym. Bardzo cenna będzie za to Twoja cierpliwość oraz wyrozumiałość. Chory na Alzheimera może czasem nie rozumieć znaczenia niektórych słów, za to bezbłędnie odczyta ton głosu. Jeżeli będziesz rozmawiać z Seniorem przejawiając rozdrażnienie czy agresję, może się on zdenerwować i zamknąć w sobie, nie reagując na Twoje prośby.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Chory na Alzheimera z czasem będzie coraz bardziej tracił pamięć i zdolność racjonalnego działania, jak również sprawność fizyczną. W związku z tym, jedną z najważniejszych kwestii w opiece nad osobą zmagającą się z omawianym schorzeniem, jest zapewnienie jej bezpieczeństwa.

O te kwestie warto zadbać:

  • Zabezpieczenie ostrych krawędzi, gniazdek elektrycznych.
  • Schowanie niebezpiecznych przedmiotów (noże, widelce, zapałki, narzędzia).
  • Zabezpieczenie sprzętów elektrycznych (suszarka do włosów, mikser itp.).
  • Ukrycie kabli i przedłużaczy.
  • Zabezpieczenie okien i drzwi balkonowych tak, aby chory nie miał możliwości ich otworzenia. Usunięcie klucza z drzwi wejściowych, jak również wewnętrznych, aby chory nie miał możliwości zamknięcia się od środka.
  • Z czasem niezbędna może okazać się opieka pielęgniarska nad pacjentem z chorobą Alzheimera (np. podawanie zastrzyków itp.).

Postępowanie z chorym na Alzheimera – udogodnienia w mieszkaniu

Zmiany w mózgu u chorego na Alzheimera będą powodowały coraz większe otępienie, zaniki pamięci i upośledzenie ruchowe. W związku z tym, konieczna będzie odpowiednia adaptacja pomieszczeń w mieszkaniu. Co ważne, powinna ona być przeprowadzana stopniowo, aby chory miał możliwość przyzwyczajania się do zmian i akceptowania ich.

  • Chory powinien mieć wydzieloną własną przestrzeń (osobny pokój lub własny kąt w pokoju);
  • Dobrze jest zadbać o wygodny fotel, w którym Senior będzie mógł wypoczywać. Obok powinien stanąć stoliczek z lampką i ulubionymi przedmiotami chorego.
  • Obok łóżka również powinna znaleźć się lampka, która, w razie potrzeby, będzie świecić przez całą noc.
  • W pokoju chorego dobrze jest powiesić duży zegar oraz kalendarz.
  • Na drzwiach do pomieszczeń oraz na sprzętach domowych umieść karteczki z podpisami.
  • Zadbaj, aby chory miał pod ręką album ze zdjęciami najbliższych, opatrz je podpisami.
  • Przy lodówce lub w innym, często odwiedzanym przez chorego miejscu, umieść listę najważniejszych numerów telefonu.
  • W łazience zainstaluj maty antypoślizgowe, a także specjalne poręcze, które ułatwią codzienną toaletę.
  • Z czasem niezbędne może okazać się zasłonięcie lub zdjęcie luster, gdyż chory może źle reagować na własne odbicie.
  • Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie przy drzwiach wyjściowych sygnalizatora dźwiękowego na fotokomórkę. Dzięki temu zminimalizujesz prawdopodobieństwo niezauważonego wyjścia z domu chorego.

Pomoc w chorobie Alzheimera – organizacja życia

Opiekunowie chorych na Alzheimera muszą mieć na względzie to, że owa choroba często rozregulowuje rytm dnia. Seniorzy zmagają się z zaburzeniami snu, przez co podejmują wzmożoną aktywność w nocy: przygotowują sobie posiłek, chcą wyjść na zewnątrz. W związku z tym, zadaniem opiekuna będzie zapewnienie choremu odpowiedniej ilości obowiązków i aktywności w ciągu dnia, które należy wpisać w stały schemat. Rutyna pozytywnie wpłynie na nastrój Seniora, który chętniej będzie wykonywał dane czynności czy poddawał się określonym zabiegom.

Jeżeli stan pacjenta na to pozwala, warto zaangażować go w życie rodzinne, zachęcić do spacerów czy spotkań. To bardzo istotne, by inspirować Seniora do samodzielności, czy to w przypadku codziennej toalety, przygotowywania i spożywania posiłków, czy ubierania się. Wszystko oczywiście z uwzględnieniem możliwości chorego i zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Alzheimer – opieka nad chorym to także dbanie o siebie

Nie ulega wątpliwości, iż dbanie o chorego na Alzheimera Seniora jest bardzo trudnym zadaniem. Często wymaga ono morza cierpliwości, siły psychicznej i fizycznej, a nawet rezygnacji z zawodowej aktywności. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie pewnej przestrzeni życiowej tylko dla siebie. Brak chwili oddechu spowoduje, że będziesz odczuwała/odczuwał silną frustrację, poddenerwowanie, a nawet stany depresyjne, co nie pozostanie bez wpływu na chorego. Nie bój się prosić o pomoc, zarówno dla niego, jak i dla siebie.

Dowiedz się więcej na stronie głównej naszego domu spokojnej starości.