Jak opiekować się osobą starszą?

Jak opiekować się osobą starszą?

Gdy bliska nam osoba potrzebuje pomocy, zazwyczaj udzielamy jej bez zastanowienia. Opieka nad osobą starszą pociąga za sobą jednak dużą odpowiedzialność. Nieraz wymaga od nas sporo wyrzeczeń, niejednokrotnie dopasowania własnego życia do trybu dnia Seniora.

Opieka nad osobą starszą składa się tak naprawdę z dwóch aspektów – opieki stricte fizycznej, ale też i mentalnej. Samopoczucie Seniora i znajdowanie mu zajęć dających radość jest równie ważne jak podawanie leków, czy kontrolowanie stanu zdrowia. Należy więc zadbać o obydwie sfery, które są ze sobą ściśle powiązane.

Jak opiekować się osobą starszą? Przede wszystkim dobrze.

Opieka nad Seniorem zależna jest od jego stanu zdrowia. Z pewnością pomocny będzie harmonogram dnia,który nie tylko pomoże nam zapanować nad wieloma koniecznymi czynnościami, ale też zapewni poczucie bezpieczeństwa Seniorowi. Nie znaczy to oczywiście, że musimy się sztywno trzymać wyznaczonego grafiku. Czasem odrobina spontaniczności czy niespodzianka wpływa pozytywnie na Seniora, poprawiającego samopoczucie. Opieka nad osobą starszą wymaga nieraz odrobiny kreatywności w wynajdywaniu zajęć. Te z kolei mają ogromny wpływ na zdrowie podopiecznego, przede wszystkim psychiczne.

Opieka nad osobą starszą to też zapewnianie towarzystwa

Wielu Seniorów czuje się samotnych i niepotrzebnych.Ograniczanie się tylko do podstawowej opieki, jak gotowanie, sprzątanie, czy podawanie leków nie wystarczy. Jak opiekować się osobą starszą? Należy dbać również o jej zajęcia. Czytanie,wyjście do teatru, czy chociażby rozmowa wpływają pozytywnie na samopoczucie Seniora,który nie czuje się samotny. To pozwala uniknąć destrukcyjnej depresji, która nieraz towarzyszy osobom starszym w jesieni życia. Wpływa ona bardzo mocno na kondycję fizyczną i odbija się na zdrowiu.

Opieka nad Seniorem

I choć zależy nam na zapewnieniu właściwej opieki osobie starszej, to jednak należy sobie zdawać sprawę z trudności, jakie się z tym wiążą. Demencja, która zmienia osobowość Seniora, czy chociażby czasochłonność opieki są jednymi z wyzwań, jakie czekają przed opiekunem. Opieka nad Seniorem to w niektórych przypadkach również opieka pielęgniarska.

Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy wstanie zapewnić Seniorowi opiekę na najwyższym poziomie. I choć oddanie osoby starszej do domu opieki jest trudną decyzją, to na względzie należy mieć przede wszystkim zdrowie Seniora. Bliska nam osoba w wyspecjalizowanej placówce otrzyma lepszą opiekę niż ta, którą możemy jej zapewnić. Praca zawodowa,poświęcanie czasu rodzinie, a także domowe obowiązki ograniczają nasze możliwości.