Jak prawidłowo założyć pampersa dorosłej osobie?

Jak prawidłowo założyć pampersa dorosłej osobie?

Świadome załatwianie potrzeb fizjologicznych to czynność, która może zostać zaburzona w związku z chorobami wieku podeszłego. Pampersy dla dorosłych znacząco poprawiają komfort chorujących i ułatwiają opiekunom dbanie o zdrowie pacjentów. Wyjaśniamy, jak prawidłowo założyć pampersa osobie dorosłej i jak często należy to robić.

Zakładanie pampersa dorosłemu — jak zrobić to poprawnie?

Osoby starsze, które utraciły możliwość samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych, przeżywają trudne emocje w związku z potrzebą pomocy. Opiekun zawsze powinien pamiętać, że ma do czynienia z delikatnym człowiekiem, któremu należy się szacunek i wsparcie. Zrozumienie i empatia sprawią, że czynności pielęgnacyjne będą łatwiejsze dla obu stron.

Zakładanie pampersa dorosłemu jest prostsze, gdy Osoba starsza jest w stanie samodzielnie unieść pośladki lub wytrzymać chwilę w pozycji stojącej. Jeśli jest taka możliwość, warto wykonywać czynności pielęgnacyjne na stojąco. Jeśli stan zdrowia Seniora nie pozwala mu na taki wysiłek, opiekun samodzielnie zmienia pieluchę, podczas gdy Osoba starsza bezpiecznie leży na plecach.

  1. Zapewnij Osobie starszej poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
  2. Przygotuj artykuły higieniczne i załóż jednorazowe rękawiczki.
  3. Wsuń podkład higieniczny pod pośladki leżącej osoby.
  4. Zsuń majtki mocujące do połowy uda.
  5. Obróć Seniora na bok, plecami do siebie. Usuń stary wkład higieniczny i wykonaj czynności pielęgnacyjne.
  6. Wsuń pieluchę anatomiczną między nogi osoby leżącej na boku, a następnie rozłóż tylną część pieluchy, by dobrze przylegała do ciała.
  7. Podciągnij tylną część majtek mocujących i delikatnie przełóż chorego na plecy. Rozłóż przednią stronę pieluchy i dopasuj do ciała.
  8. Delikatnie podnieś chorego z prawej strony i podciągnij majtki mocujące. Tę samą czynność wykonaj z lewej strony.
  9. Upewnij się, że pielucha jest prawidłowo założona, a Osoba starsza nie odczuwa dyskomfortu.

Zmiana pieluchomajtek u dorosłych z niepełnosprawnością ruchową

Seniorzy zazwyczaj starają się pomóc opiekunowi w wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych. Niestety, zdarza się, że stan zdrowia ogranicza zdolności ruchowe Osób starszych do minimum. Wtedy opiekun musi samodzielnie zmienić pozycję Seniora, przekładając go na bok, by wymienić wkład higieniczny, a następnie na plecy. W przypadku, gdy pampers ma boczne zapięcia, konieczne jest przełożenie Osoby starszej także na drugą stronę.

Ważne, by proces zmiany pampersa u dorosłego wykonać delikatnymi, ale pewnymi ruchami. Osoba, która nie ma możliwości swobodnego poruszania się, może odczuwać zwiększony lęk w trakcie czynności pielęgnacyjnych. Opiekun powinien zadbać o poczucie bezpieczeństwa Osoby starszej i upewnić się, że nie grozi jej upadek.

Zmiana pampersa u dorosłych — przydatne akcesoria i środki higieniczne

Zmiana pampersa u osoby dorosłej będzie łatwiejsza, gdy skorzystamy z odpowiednich środków higienicznych i przydatnych akcesoriów. To między innymi podkład higieniczny, który chroni prześcieradło przed zawilgoceniem. Inne produkty, po które warto sięgnąć to:

  • rękawiczki jednorazowe,
  • chusteczki nawilżane,
  • pampersy, majtki chłonne lub pieluchomajtki dobrej jakości,
  • balsamy nawilżające dopasowane do potrzeb skóry Seniora,
  • łagodne mydło,
  • plastikowa miska na wodę,
  • miękki bawełniany ręcznik.

Istotne jest, by pieluchomajtki lub majtki mocujące były idealnie dopasowane rozmiarem do sylwetki i wagi osoby, która będzie je nosić. Warto zwrócić również uwagę na chłonność wkładów higienicznych.

Jak często zmieniać pieluchomajtki u dorosłych?

Delikatna skóra Osób starszych jest bardziej narażona na otarcia i podrażnienia. Seniorzy, którzy muszą spędzać większość czasu w pozycji leżącej lub siedzącej, zmagają się również z poważnym ryzykiem odleżyn. To bardzo ważne, by zmiana pampersa u dorosłego była zgodna z jego potrzebami i na tyle częsta, by nie dopuścić do maceracji naskórka.

Zgodnie z ogólnymi zaleceniami wkłady higieniczne powinno się wymieniać średnio 3 razy dziennie. Z kolei po oddaniu kału konieczna jest natychmiastowa zmiana pieluchomajtek. Opiekun medyczny nie powinien również zbyt długo zwlekać ze zmianą pampersa po oddaniu moczu.

Bakterie kałowe są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Tymczasem wilgoć naraża skórę na podrażnienia, a u Seniorów dodatkowo zwiększa ryzyko infekcji. Idealnym wyjściem jest więc zmiana pieluchomajtek u dorosłych po każdym oddaniu moczu lub kału. Komfort Osoby starszej powinien być priorytetem.