Jak przygotować Seniora do przeprowadzki do domu opieki?

Jak przygotować Seniora do przeprowadzki do domu opieki?

Mimo ciekawych ofert i bardzo dobrych warunków do życia, domy opieki dla Seniorów wciąż potrafią budzić negatywne emocje, zwłaszcza wśród Osób starszych, zdruzgotanych myślą o utracie samodzielności. Podpowiadamy, jak przygotować bliską osobę do zmiany, jaką jest przeprowadzka do domu Seniora.

Omów z Seniorem kwestię przeprowadzki do domu opieki

Stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa są ważne w życiu każdego człowieka, a zwłaszcza osób w podeszłym wieku. Seniorzy nie są tak bardzo otwarci na zmiany, jak osoby młode, a zmiana miejsca zamieszkania to jedna z bardziej stresujących kwestii, którą dodatkowo obciążają obawy przed życiem w domu spokojnej starości.

  • Pamiętajmy, że przeprowadzka do domu opieki nie dotyczy wyłącznie zmiany adresu, ale wymaga również pewnych zmian w codziennej rutynie.
  • Osoby, które podejmują decyzję o umieszczeniu Seniora w domu opieki bez wcześniejszej rozmowy, powodują spiętrzenie negatywnych emocji: stresu, urazy, smutku i lęku przed nieznanym.
  • Dzięki wcześniejszym rozmowom Osoba starsza ma szansę na spokojnie przemyśleć kwestię przeprowadzki. Ma przy tym poczucie sprawczości i wie, że wciąż może decydować o swoim losie.

Jak rozmawiać o przeprowadzce do domu Seniora?

Społeczeństwo ma tendencję do traktowania Seniorów jak dzieci, których zdanie nie jest traktowane poważnie. W rozmowach z bliskimi osobami powinniśmy stawiać przede wszystkim na zrozumienie i szacunek.

  • Rozpocznij temat przeprowadzki do domu opieki, przedstawiając zalety takiego rozwiązania. Pokaż Seniorowi, że współczesne domy spokojnej starości nie mają nic wspólnego ze szkodliwymi stereotypami.
  • Przygotuj się na negatywną reakcję Osoby starszej. Pozwól wyrazić emocje i obawy związane ze zmianą.
  • Ponownie odwołaj się do korzyści związanych z przeprowadzką. Udzielaj konkretnych odpowiedzi na pojawiające się pytania, na przykład dotyczących lokalizacji, odwiedzin, czy dostępu do rozrywek.
  • Zapewnij, że pobyt w domu Seniora nie oznacza utraty kontaktów z rodziną i nie odbiera prawa do samodzielności. Podkreśl, jak ciekawym doświadczeniem będzie zamieszkanie w miejscu, które dba nie tylko o bezpieczeństwo Osób starszych, ale również ich samopoczucie i rozrywkę.
  • Daj bliskiej Osobie czas na oswojenie się z myślą o przeprowadzce.

Wybierz dom spokojnej starości wspólnie z Seniorem

Gdy Osoba starsza rozważa przeprowadzkę do domu spokojnej starości, przedstaw dostępne rozwiązania. Być może masz już wybrany dom opieki, a może dopiero rozpoczynasz poszukiwania. Ważne, by ostateczny wybór podjąć wspólnie z Seniorem.

Rozważcie wszystkie wady i zalety wybranych domów opieki, a następnie udajcie się w odwiedziny do miejsc, które zainteresowały Was swoją ofertą. Wybierzcie dom Seniora, który najlepiej sprosta Waszym oczekiwaniom, a przede wszystkim odpowie na potrzeby i możliwości Osoby starszej.

Wspieraj Seniora na każdym etapie przeprowadzki

Samotność i poczucie, że jest się niepotrzebnym, to uczucia, które wciąż dominują w życiu wielu Seniorów. Domy spokojnej starości, w których nikt nie czuje się pominięty i opuszczony, poprawiają samopoczucie Osób starszych. Największą rolę odgrywają jednak bliscy i rodzina, którzy poprzez troskę i zainteresowanie mogą sprawić, że życie w domu Seniora będzie w pełni szczęśliwe.

Bądź wsparciem dla bliskiej Osoby starszej. Nie krytykuj i nie neguj żadnych emocji Seniora. Okaż zrozumienie i zainteresowanie. Po przeprowadzce nie zapominaj o odwiedzinach i regularnym kontakcie. Troska bliskich połączona z profesjonalną opieką personelu w domu Seniora daje Osobom starszym szansę na bezpieczną, ciekawą i radosną starość.