Jaki jest koszt pobytu w domu opieki

Jaki jest koszt pobytu w domu opieki

Państwowe i prywatne domy opieki są placówkami oferującymi pomoc osobom starszym, które z różnych przyczyn nie są w stanie same o siebie zadbać. Seniorzy mogą liczyć tam nie tylko na opiekę personelu dotyczącą codziennych czynności, ale i zajęcia rehabilitacyjne czy konsultacje z lekarzem. Za pobyt, zarówno państwowe jak i prywatne ośrodki, pobierają od Pensjonariuszy opłatę, która zależy od kilku czynników.

Od czego zależy cennik domów opieki?

Standard

To, ile zapłacimy za pobyt w domu seniora w dużej mierze zależy od prezentowanego przez dany ośrodek standardu: usług, wyposażenia, zakresu świadczeń. Podczas gdy państwowe placówki oferują niezbędne minimum, te prywatne mają do zaoferowania usługi wysokiej jakości, zindywidualizowane i różnorodne, nowoczesne wyposażenie oraz opiekę medyczną o podwyższonym standardzie.

Zakres oferowanych usług

Zazwyczaj prywatne domy spokojnej starości oferują kompleksowe usługi opiekuńcze oraz rehabilitacyjne. Im bogatsze zaplecze rehabilitacyjne, tym wyższa cena pobytu.

Liczba miejsc w pokojach

Cena pobytu uzależniona jest również od tego, w jakim pokoju został zakwaterowany Senior. Najmniejszy koszt dotyczy apartamentu trzyosobowego, najwyższy, rzecz jasna, pokoju jednoosobowego.

Lokalizacja

Wysokość opłaty za dom spokojnej starości jest zależna od lokalizacji. Wyższe ceny odnotujemy w placówkach usytuowanych w niewielkiej odległości od dużych ośrodków miejskich. Warszawa i okolice ma największą liczbę takich placówek, ale ceny są tu najwyższe z całej Polski. Średnia stawka za pokój jednoosobowy może być nawet o kilkaset złotych wyższa w porównaniu z cennikami oferowanymi np. w miejscowościach z województwa lubelskiego.

Czas pobytu

W niemal każdym domu opieki cennik podzielony jest na stawki za pobyt długotrwały oraz krótkoterminowy. O pobycie stałym mówimy wtedy, gdy Pensjonariusz podpisuje umowę na minimum 6 miesięcy, jednak każdy ośrodek reguluje tę kwestie w wewnętrznym statucie. Opieka krótkoterminowa może obejmować pobyt kilkumiesięczny, miesięczny, dzienny lub dobowy i jest droższa od opieki długoterminowej.

Ceny w prywatnych domach spokojnej starości

W kosztach pobytu w domu seniora, oprócz zakwaterowania, uwzględniona jest opieka pielęgniarska, wybrane usługi rehabilitacyjne oraz pełne wyżywienie. Ceny nie obejmują kosztów zakupu leków i środków higienicznych.

Uśredniona cena miesięcznego pobytu w pokoju 3 osobowym w ramach pobytu stałego wynosi od 3700 zł do 5000 zł.

Uśredniona cena miesięcznego pobytu w pokoju 2 osobowym w ramach pobytu stałego wynosi od 3900 zł do 5100 zł.

Uśredniona cena miesięcznego pobytu w pokoju 1 osobowym w ramach pobytu stałego wynosi od 4100 zł do 5500 zł.

Państwowe placówki opieki dla Seniorów

Na wydatki związane z pobytem w prywatnym domu opieki wiele osób starszych nie stać. Dlatego też Seniorzy, którzy z racji stanu zdrowia czy niepełnosprawności nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki lub warunków bytowych w miejscu swojego zamieszkania, mogą starać się o miejsce w domu pomocy społecznej.

Państwowe domy spokojnej starości pobierają opłaty według reguł opisanych w artykule 61 ustawy o pomocy społecznej. Pensjonariusze przekazują placówce 70% swoich dochodów, a resztę (30 %) mogą wykorzystać na własne wydatki. Z racji tego, iż w wielu przypadkach wysokość świadczeń emerytalnych nie pozwala na pokrycie całej sumy opłat za dom opieki, pozostałą część kosztów opłaca gmina.

Ile kosztuje pobyt w państwowym domu opieki? Średni miesięczny koszt waha się w granicach 2500-3500 zł. Z reguły niższa niż w prywatnych placówkach cena za pobyt ma jednak odzwierciedlenie w zdecydowanie niższym standardzie oferowanych usług. Kolejnym mankamentem tego rozwiązania jest długi czas oczekiwania na miejsce w ośrodku.

Podsumowanie

Wybierając dom spokojnej starości warto wziąć pod uwagę nie tylko takie czynniki, jak cena czy lokalizacja, ale również standard opieki pielęgniarsko-medycznej oraz atmosferę panującą w ośrodku. To niezwykle ważne, aby Pensjonariusz czuł się bezpieczny, zaopiekowany otoczony troską i szacunkiem.