Kiedy należy rozważyć umieszczenie Seniora w Domu Opieki?

Kiedy należy rozważyć umieszczenie Seniora w Domu Opieki?

Umieszczenie Seniora – najbliższego członka rodziny – w domu opieki, nigdy nie jest okolicznością, nad którą łatwo przejść do porządku dziennego. Najczęściej opiekunowie przed podjęciem decyzji borykają się z silnymi emocjami, wyrzutami sumienia, nie wiedzą, w jaki sposób porozmawiać o tym z samym rodzicem, dziadkiem czy babcią. Jednak takie rozwiązanie w wielu przypadkach jest najlepszym, co można zrobić. W tym artykule podpowiemy, jakie czynniki należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji oraz jak uporać się z poczuciem winy.

Kiedy umieszczenie osoby starszej w domu opieki to najlepsza opcja?

Wśród wielu rodzin pokutuje przeświadczenie, że umieszczenie Seniora w domu spokojnej starości wystawi im złe świadectwo. Tymczasem takie posunięcie może być przejawem najwyższej troski o zdrowie i dobrostan bliskiej osoby. Podczas rozpatrywania tej opcji warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • Czy bliska osoba starsza wymaga stałej opieki medycznej?
  • Czy pojawiają się kłopoty z pamięcią krótkotrwałą, z gubieniem rzeczy, gubieniem drogi do domu?
  • Czy codzienne czynności sprawiają Seniorowi trudność?
  • Czy osoba starsza wymaga rehabilitacji, specjalistycznej diety, pomocy przy utrzymaniu higieny osobistej?

Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania w przeważającej liczbie są twierdzące oznacza to, że na barkach opiekunów spoczywa ogromny obowiązek, który może być ciężarem trudnym do udźwignięcia. Dlatego w dalszej kolejności dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie:

  • Czy obowiązki związane z pielęgnacją Seniora źle wpływają na kondycję psychiczną lub fizyczną opiekuna i domowników?
  • Czy wszystkie czynności dotyczące opieki są należycie wypełniane, a może przerastają możliwości opiekuna?
  • Czy obecna sytuacja odbija się negatywnie na życiu całej rodziny?

Dobrze jest dać sobie czas i wszystkie wątpliwości przeanalizować z dystansu, poobserwować siebie i Seniora. Następnie, warto zdobyć się na szczerą rozmowę z samym rodzicem czy dziadkiem. Bardzo prawdopodobne, że on sam już myślał o przeprowadzce do domu spokojnej starości, ale nie znalazł siły, aby o tym porozmawiać z opiekunem.  W przypadku, gdy opiekun prowadzi życie zawodowe i prywatne, zagwarantowanie bezpieczeństwa, godnych warunków życia dla podopiecznego w podeszłym wieku staje się niemożliwe. Zatem kolejnym krokiem będzie nawiązanie kontaktu z wybranymi domami opieki, poznanie ich oferty oraz terminów i wymagań dotyczących przyjęcia.

Jak uporać się z poczuciem winy?

To, że szukamy dla bliskiej osoby miejsca, w którym będzie bezpieczna i odpowiednio zaopiekowana nie powinno być powodem do wstydu czy poczucia winy. Warto uzmysłowić sobie, że w domu opieki Senior będzie miał zapewnioną fachową, całodobową pomoc, bezpieczeństwo i, co równie istotne, kontakty społeczne – czynnik niezbędny, aby zachować zdrowie i równowagę psychiczną. Umieszczenie zatem bliskiej osoby starszej w domu seniora będzie wyrazem najwyższej troski i miłości.

To, co opiekun może od siebie dać, to skrupulatny dobór ośrodka, spełniającego najwyższe wymagania oraz częste odwiedziny.

Co oferuje Dom Seniora Anna?

Nasz ośrodek zapewnia pobyty stałe lub czasowe. Nad zdrowiem Pensjonariuszy osobiście czuwa lekarz, będący właścicielem ośrodka, zespół pielęgniarek pracujących całodobowo oraz opiekunowie. Mieszkańcy ośrodka są ulokowani w wygodnych, przytulnych pokojach 2- i 3 osobowych, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Każdy Pensjonariusz może korzystać z hektarowego ogrodu, kaplicy i pomieszczeń wspólnych. Ponadto proponujemy szeroki wybór zajęć dodatkowych, w tym ćwiczenia rehabilitacyjne. Zapewniamy smaczną, uwzględniającą indywidualne potrzeby, kuchnię.  Dom Seniora Anna usytuowany jest w urokliwej okolicy, w gminie Załuski, nieopodal Nowego Dworu Mazowieckiego, z widokiem na łąki, lasy i pola uprawne. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy czuł się tu jak w domu, otoczony troskliwą opieką.