Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu jest dla Osób starszych dużą niedogodnością, która obniża jakość życia. Osoby cierpiące na tę przypadłość znacznie ograniczają swoją aktywność, a przy tym nie szukają pomocy, gdyż traktują problem jako wstydliwy. Z tego artykułu dowiesz się, co leży u podłoża omawianej dolegliwości, jak wygląda leczenie oraz poznasz wskazania, którymi powinien kierować się opiekun Seniora z problemem nietrzymania moczu.
Na czym polega nietrzymanie moczu u osób starszych?
Według statystyk inkontynencja dotyka dwukrotnie częściej kobiet. Na tę przypadłość skarży się 44-57% kobiet w wieku 40-60 lat oraz 75% kobiet w wieku ponad 75 lat. W przypadku mężczyzn w wieku senioralnym inkontynencja dotyka ponad 50%.
Wyróżniamy 4 główne postaci choroby:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu– mimowolne popuszczanie moczu podczas silnego napięcia powłok brzusznych, np. podczas kichania, ćwiczeń fizycznych.
- Naglące nietrzymanie moczu– polega na mimowolnym popuszczeniu moczu podczas parcia na pęcherz moczowy.
- Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza– do uwolnienia moczu dochodzi zwykle przy przepełnionym pęcherzu moczowym.
- Inkontynencja neurogenna– w tej postaci choroby potrzeba oddania moczu się nie pojawia, przez co mocz wypływa samoistnie, gdy dochodzi do przepełnienia pęcherza.
Przyczyny nietrzymania moczu u Osób starszych
Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie Osób w wieku senioralnym oraz upływ lat powodują, że mięśnie przestają być tak sprawne i elastyczne, jak wcześniej, przez co ujście pęcherza nie jest szczelnie zamknięte. Ponadto, przebyte lub aktualne choroby mogą ten stan nasilić.
Do najczęstszych przyczyn tej choroby zalicza się:
- kamica pęcherza moczowego,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- zwiotczenie mięśni miednicy, osłabienie cewki moczowej i obniżenie pęcherza,
- częste zaparcia,
- otyłość,
- choroby układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane, udar mózgu, choroba Parkinsona),
- przyjmowanie niektórych leków (głównie diuretycznych),
- u kobiet: przebyte porody, operacje ginekologiczne,
- u mężczyzn: problemy z prostatą (powiększenie prostaty, zapalenie prostaty, nowotwór prostaty).
Leczenie nietrzymania moczu u starszej Osoby
Problem nietrzymania moczu u Osób starszych rozwija się powoli. Z początku może objawiać się popuszczaniem niewielkiej ilości moczu podczas np. kichania czy kaszlu lub częstymi wizytami w toalecie. To najodpowiedniejszy moment, aby zasięgnąć w tej sprawie opinii internisty, który po przeprowadzonym wywiadzie zleci dalsze badania. Diagnostykę omawianej w tym artykule przypadłości stanowią:
- badanie USG,
- cystoskopia,
- posiew moczu,
- badania urodynamiczne.
Leczenie może przybrać różną formę: farmakologiczną (np. leki cholinolityczne), zabiegową (np. laseroterapia) i niefarmakologiczną, w zależności od postaci choroby, stopnia zaawansowania, rokowań i indywidualnych uwarunkowań. Często w terapii łączy się kilka metod, aby zwiększyć skuteczność leczenia i zapobiec ewentualnemu nawrotowi.
Jak opiekować się starszą Osobą z problemem nietrzymania moczu?
- Należy ograniczyć, a najlepiej wyeliminować spożywanie płynów moczopędnych, jak herbata, kawa, alkohol.
- Jednocześnie wskazane jest dbanie o odpowiednie nawodnienieSeniora w celu uniknięcia odwodnienia i infekcji układu moczowego.
- Stosowanie produktów chłonnychodpowiednio dopasowanych do trybu życia Seniora. Inne produkty dedykowane są osobom leżącym, inne osobom aktywnym. Istotny jest również prawidłowy rozmiar wkładów chłonnych oraz regularne ich wymienianie.
- Niezwykle ważne jest dbanie o higienę. Zaniechania w tym obszarze znacznie obniżają skuteczność stosowanej terapii. Odpowiednia pielęgnacja – dokładne mycie i suszenie miejsc narażonych na otarcia czy odparzenia, nacieranie i oklepywanie – nie tylko zapewni komfort osobie cierpiącej na inkontynencję, ale i zminimalizuje ryzyko zakażenia dróg moczowych.
Podsumowanie
Wiele Osób w wieku senioralnym cierpi z powodu inkontynencji. Jest to nie tylko problem zdrowotny, ale i społeczny. Chorzy z powodu uczucia skrępowania i wstydu wycofują się z życia rodzinnego i towarzyskiego. Tymczasem problemowi nietrzymania moczu można z powodzeniem zapobiegać i, jeśli trzeba, leczyć.