Odwiedziny rodziny w domu opieki – dlaczego są tak ważne?

Odwiedziny rodziny w domu opieki – dlaczego są tak ważne?

Nawet najlepsze miejsce do życia nie wynagrodzi nam braku kontaktu z najbliższymi. Potrzeba pielęgnowania więzi rodzinnych jest niezależna od wieku, jednak to Osoby starsze są najbardziej narażone na samotność. Dowiedz się, dlaczego regularne odwiedziny w domu opieki są tak istotne!

Dlaczego odwiedziny bliskich w domach opieki są tak ważne?

Współczesne, szybkie tempo życia nie pozostawia nam wiele czasu na życie rodzinne i towarzyskie. Brak wolnego czasu odbija się nie tylko na nas samych, ale także na bliskich nam osobach. W trudnej sytuacji są zwłaszcza Seniorzy, którzy z utęsknieniem czekają na telefon lub odwiedziny kochanych dzieci i wnucząt.

Odwiedziny bliskich w domu opieki to istotny aspekt, który pomaga w dbaniu o kondycję psychiczną Osób starszych. Dlaczego regularne wizyty u bliskich Seniorów są tak ważne?

  • Nawet najlepszy dom opieki nie zwalczy poczucia osamotnienia, jakie pojawia się w przypadku osłabienia więzi rodzinnych i braku kontaktu z najbliższymi.
  • Seniorzy, którzy regularnie spotykają się z bliskimi i rodziną, cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.
  • Odwiedziny bliskich motywują Osoby starsze do wykonywania codziennych zajęć, a także wzmacniają poczucie radości i szczęścia.
  • Systematyczny kontakt z bliskimi chroni Seniorów przed uczuciem izolacji, wyobcowania i osamotnienia.
  • Odwiedziny bliskich są dla Osób starszych niesamowitym wsparciem emocjonalnym, ułatwiającym przystosowanie się do nowych warunków życia.
  • Wizyty w domu opieki pozwalają na monitorowanie warunków i jakości opieki sprawowanej nad bliską osobą.

Jak wyglądają odwiedziny w Domu Seniora?

Dom Seniora, który prowadzimy, zapewnia Osobom starszym domową atmosferę i holistyczną opiekę 24 godziny na dobę. Dokładamy wszelkich starań, by nasi Pensjonariusze czuli się bezpieczni i szczęśliwi, dlatego przywiązujemy dużą wagę także do odwiedzin ukochanych członków rodzin przebywających u nas Seniorów.

Dom opieki nie utrudnia wizyt, wręcz przeciwnie — zachęca do regularnych spotkań z Osobami starszymi. Bliscy mogą odwiedzać Seniorów bez zapowiedzi, w dodatku o różnych porach dnia. Dzięki temu porę spotkania z mieszkańcem domu opieki można bez trudu dostosować do obowiązków prywatnych i zawodowych.

Czy Seniorzy mogą opuszczać dom opieki?

Osoby starsze mogą swobodnie opuszczać dom opieki, jeśli pozwala im na to stan zdrowia. W przypadku, gdy Osoba starsza ma kłopoty ze zdrowiem, może opuszczać dom seniora w towarzystwie członka rodziny lub pracownika domu opieki. Ze względów bezpieczeństwa zazwyczaj stosuje się system przepustek, dzięki któremu Senior opuszcza ośrodek na pisemny wniosek członka rodziny. To również powód, dla którego odwiedziny bliskich są tak ważne.

Warto podkreślić, że bliscy Osoby starszej mają prawo do częstych odwiedzin, a dodatkowo mogą również zapraszać Seniora na dłuższy pobyt poza domem opieki. Regularny kontakt i troska korzystnie wpływają na dobrostan Seniora, wzmacniając poczucie bliskości, miłości i szczęścia.

Spotkania z ukochanymi osobami wspaniale wpływają na zdrowie, dlatego serdecznie zachęcamy do jak najczęstszych spotkań z bliskimi osobami w podeszłym wieku, bez względu na to, czy przebywają w swoich prywatnych domach, czy w profesjonalnych i godnych zaufania domach spokojnej starości.