Ogólnopolska Karta Seniora — do czego uprawnia?

Ogólnopolska Karta Seniora — do czego uprawnia?

Polacy, którzy ukończyli 60 rok życia mogą ubiegać się o specjalną legitymację, powszechnie znaną jako Ogólnopolska Karta Seniora. Wniosek złożony online oraz drobna opłata za wyrobienie karty to wszystko, czego potrzeba, by zyskać dla siebie dokument uprawniający do zniżek w tysiącach miejsc w Polsce.

Ogólnopolska Karta Seniora, do czego uprawnia?

Legitymacja seniora to efekt działań Stowarzyszenia MANKO wspierającego polskich seniorów od blisko 25 lat. Dzięki współpracy z wieloma gminami w Polsce karta emeryta przez długi czas była dostępna zupełnie bezpłatnie i bezterminowo. Teraz z bezpłatnej opcji mogą korzystać osoby w wybranych gminach znanych jako Gminy Przyjazne Seniorom. Pozostali mieszkańcy mogą wyrobić legitymację za niewielką opłatą (35 zł za rok i korzystniejsza opcja: 50 zł za legitymację ważną dwa lata). Do czego uprawnia Karta Seniora? Zniżki do wielu sklepów i lokali na terenie kraju stanowią największą korzyść z jej posiadania. Legitymacja pomaga oszczędzać pieniądze i zachęca seniorów do spędzania czasu poza domem.

Seniorów rozważających wyrobienie legitymacji z pewnością zainteresuje dostępność zniżek również poza granicami kraju. Europejska Karta Seniora jest tak naprawdę Ogólnopolską Kartą Seniora, która stale poszerza się o nowe zniżki w krajach partnerskich, między innymi we Włoszech, czy w Turcji.

Karta Seniora, gdzie wyrobić?

Gdzie można wyrobić Kartę Seniora? Wniosek o Kartę Seniora należy złożyć online za pośrednictwem strony glosseniora.pl. To strona należąca do Stowarzyszenia MANKO. Kliknij link z formularzem zgłoszeniowym, wydrukuj dokument i wypełnij. Gotowy wniosek wyślij pocztą tradycyjną wraz z potwierdzeniem przelewu na adres podany na stronie.

Pomoc w uzyskaniu Karty Seniora można otrzymać w miejskich urzędach w Gminach Przyjaznych Seniorom. Na ten moment w Polsce jest ponad 200 takich gmin, gdzie bezpłatne karty są wydawane w samorządach. Do pozostałych seniorów karty przychodzą pocztą.

Karta Seniora — jak wyrobić?

Legitymacja seniora jest dostępna dla osób, które ukończyły 60 rok życia. Miejsce zamieszkania nie jest istotne, natomiast z bezpłatnej opcji wyrobienia Karty Seniora skorzystają wyłącznie mieszkańcy Gmin Przyjaznych Seniorom. Twórcy projektu zachęcają, by seniorzy z gmin bez dostępu do darmowej Karty Seniora kontaktowali się z samorządami. W ten sposób do projektu przyłączają się nowe lokalizacje. Lista samorządów i firm współpracujących z twórcami inicjatywy stale rośnie.

Kto wydaje Kartę Seniora? Karta Seniora wniosek online

Kartę Seniora wydaje Stowarzyszenie MANKO. Organizacja ma wsparcie samorządów, a jej działanie jest całkowicie legalne. Dokument uprawniający do zniżek dla seniorów przychodzi na adres pocztowy wskazany we wniosku. Upewnij się, że podałeś właściwy adres zamieszkania.

Legitymacja seniora jest honorowana w około 3000 miejsc w Polsce. Stale poszerza się również lista miejsc oferujących zniżki dla seniorów za granicą.

Ogólnopolska karta seniora: sanatoria, muzea i wiele innych

Jakie konkretne możliwości daje Karta Seniora? Zniżki na różnego rodzaju wydarzenia, usługi i produkty to sposób na aktywizację osób starszych. Karta umożliwia seniorom dostęp do szerokiego wachlarza usług, co pozwala im na czerpanie większej radości z życia, a także korzystanie z bogatej oferty miast w Polsce i za granicą. Do programu dołączyły między innymi sanatoria, muzea, kawiarnie, placówki edukacyjne i medyczne, a także banki z różnych regionów. Pełna lista miejsc honorujących Kartę Seniora jest dostępna na oficjalnej stronie projektu.

Wyrobienie Karty Seniora powinny rozważyć wszystkie osoby, które chcą pozostać aktywne na emeryturze i planują spędzać więcej czasu poza domem. Ulgi, do których uprawnia legitymacja, obniżają wydatki na rozrywkę, zwiększając jednocześnie jej dostępność.

Sprawdź ofertę naszego domu opieki na naszej stronie głównej.