Osteoporoza starcza — objawy i profilaktyka

Osteoporoza starcza — objawy i profilaktyka

Osteoporoza starcza to niebezpieczna choroba metaboliczna kości, która zwiększa podatność na złamania. Sprawdź, jak wyglądają objawy osteoporozy starczej, jak leczyć tę chorobę i przede wszystkim, jak jej zapobiegać.

Co to jest osteoporoza starcza i jakie są jej objawy?

Osteoporoza starcza, znana również jako osteoporoza inwolucyjna, to stopniowe zmniejszanie masy kości oraz zmiany w budowie tkanki kostnej wynikające ze starzenia się organizmu. Demineralizacja kości prowadzi do ich osłabienia, co zwiększa podatność na groźne złamania.

Osteoporoza starcza jest niebezpieczną chorobą występującą przede wszystkim u starszych kobiet i mężczyzn. Warto przy tym zaznaczyć, że osteoporoza u kobiet może pojawić się wcześniej, już po menopauzie, co wynika ze specyfiki kobiecej gospodarki hormonalnej. Ryzyko choroby zwiększa również niewłaściwy tryb życia.

Należy zwrócić uwagę, że osteoporoza dotyka wszystkich kości, nie oszczędzając kości żuchwy i szczęki. Osteoporoza zębów objawia się przede wszystkim w przedniej części kości szczękowych.

Osteoporoza starcza — objawy:

  • Osteoporoza przez długi czas nie daje objawów. Pierwszym przejawem choroby zazwyczaj jest złamanie. Najczęściej nadgarstka, kości udowej, czy kręgów kręgosłupa.
  • Bóle kręgosłupa i okolic klatki piersiowej mogą objawiać się na wczesnym etapie choroby, dlatego powinny być wskazaniem do badań diagnostycznych.
  • Obniżenie wzrostu i tak zwane okrągłe plecy także wskazują na występowanie osteoporozy.
  • Osteoporoza starcza najczęściej objawia się złamaniami biodra i kręgów kręgosłupa.

Rozpoznanie osteoporozy starczej

Osteoporoza u osób starszych może pozostać niezauważona przez długi czas, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Podstawą diagnozy w przypadku osteoporozy jest badanie densytometryczne kości, czyli sprawdzanie gęstości mineralnej kości przy użyciu specjalnego aparatu rentgenowskiego. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga przygotowania.

  • Diagnoza osteoporozy u osób w podeszłym wieku wymaga dodatkowych działań, gdyż kości naturalnie demineralizują się z wiekiem.
  • Lekarz zwraca uwagę na niskoenergetyczne złamania, czyli takie, które nie są wynikiem poważnych wypadków. Przykładowo, gdy złamanie kości udowej w podeszłym wieku nastąpi przy niegroźnym upadku lub lekkim uderzeniu w biodro, jest to uznawane za objaw osteoporozy.
  • Lekarze stosują dodatkowo badania laboratoryjne, by monitorować przebieg choroby i postępy w leczeniu.
  • Diagnoza osteoporozy może odbywać się także przy użyciu rezonansu magnetycznego, RTG, czy tomografii komputerowej.

Jak wygląda profilaktyka i leczenie osteoporozy w wieku podeszłym?

Osteoporoza inwolucyjna występuje zwłaszcza u osób zmagających się z niedoborami wapnia i witaminy D. Z kolei postęp choroby przyspiesza nadmiar fosforu, którego nie brakuje na przykład w przetworzonym mięsie. W związku z tym lekarze podkreślają, że odpowiednia profilaktyka zdrowia to klucz do zapobiegania chorobie i skutecznej walki z osteoporozą u osób starszych.

  • Aktywność fizyczna dostosowana do wieku wzmacnia mięśnie i zmniejsza dolegliwości bólowe.
  • Zbilansowana dieta pozwala zachować prawidłowy poziom składników mineralnych w organizmie. U osób starszych zaleca się dodatkowo suplementację witaminy D i wapnia.
  • Alkohol, papierosy i kawa spożywana w nadmiarze to czynniki zwiększające ryzyko osteoporozy w podeszłym wieku.
  • W niektórych przypadkach lekarze przepisują leki zmniejszające podatność kości na złamanie.

 

Złamanie kości udowej w podeszłym wieku może być bardzo niebezpieczne, a osteoporoza znacząco podnosi ryzyko groźnych złamań. W związku z tym warto zbadać indywidualne czynniki ryzyka, a następnie je wyeliminować. W profilaktyce osteoporozy istotne jest także wzmacnianie kości, co należy robić we współpracy z lekarzem.