Pękająca skóra u Osób starszych

Pękająca skóra u Osób starszych

Problemy dermatologiczne dotykają sporej części seniorów. Ma to związek z procesem starzenia oraz zamianami hormonalnymi, powodującymi utratę jędrności skóry, jej wysuszenie i odwodnienie. Jak dbać o skórę i jak zaradzić swędzeniu lub pękającej skórze u Osób starszych? Sprawdź!

Przyczyny pękającej skóry u Osób starszych

Postępujące wraz z wiekiem zmiany obejmują wszystkie narządy człowieka, również skórę. Proces starzenia powoduje zanikanie naskórka, nieregularne rozmieszczenia barwnika, zmniejszenie ilości naczyń włosowatych  oraz zmniejszenie się ilości gruczołów łojowych i potowych. To wszystko sprawia, że skóra zatraca swoją naturalną barierę, tzw. płaszcz lipidowy.  Pełni on funkcję ochrony przed utratą wody, przed wysuszeniem na skutek warunków atmosferycznych czy przed wnikaniem drobnoustrojów. Po 50 roku życia niemal zanika również produkcja kolagenu, przez co skóra coraz silniej się marszczy.

Niekorzystny proces pogarszania się stanu skóry może być dodatkowo wzmacniany przez choroby przewlekłe, jak cukrzyca, schorzenia wątroby, tarczycy, choroby nerek.

Dodatkowo, do problemów dermatologicznych u Seniorów przyczyniają się takie czynniki, jak:

  • długa ekspozycja na światło słoneczne,
  • palenie papierosów,
  • przewlekły stres,
  • niedostateczne nawadnianie organizmu,
  • brak witamin i innych składników odżywczych w diecie.

Profilaktyka i pielęgnacja skóry u Osób starszych

Dobrze jest zadbać o skórę, gdy problemy dermatologiczne jeszcze nie występują. Takie podejście z pewnością zaprocentuje w późniejszym wieku. O czym warto pamiętać?

  1. Nawadnianie organizmu. Regularne i częste picie wody niegazowanej to podstawowa zasada kształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Woda jest niezbędna do regulacji procesów metabolicznych, przyswajania substancji odżywczych, usuwania toksyn z organizmu, utrzymania odpowiedniego nawilżenia w skórze. W podeszłym wieku uczucie pragnienia słabnie, tym bardziej należy pilnować spożywania odpowiedniej ilości płynów.

 

  1. Szczególnie istotne jest dokładne mycie skóry w fałdach skórnych – pod pachami, piersiami czy w pachwinach. Warto pamiętać, że długie kąpiele źle wpływają na kondycje skóry, dużo lepszym rozwiązaniem będzie mycie pod prysznicem.

 

  1. Nawilżanie. Warto regularnie pielęgnować skórę za pomocą nawilżających kosmetyków z właściwościami odżywiającymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca narażone na pękanie i urazy: dłonie, stopy, twarz. Skóra Seniorów doskonale przyjmuje kosmetyki, przeznaczone dla niemowląt. Są to preparaty pozbawione drażniących substancji chemicznych, a jednocześnie dobrze chronią i natłuszczają skórę.

Co robić, gdy pojawi się problem pękającej skóry u Osób starszych?

Osoby starsze najczęściej skarżą się na silnie wysuszoną skórę twarzy, podudziach, pękające dłonie od wewnątrz, pękająca skórę wokół paznokci i na palcach, świąd skóry.

W przypadku, gdy zaobserwujemy pierwsze symptomy problemów skórnych u Osoby starszej, należy skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem bądź podologiem, jeśli sprawa dotyczy skóry stóp. Bardzo istotna jest szybka reakcja i zadbanie o skórę, zanim pojawią się trudno gojące się rany.

Gdy pojawią się swędzenie skóry lub pękanie skóry np. na dłoniach należy sięgnąć po maść, która wytworzy warstwę ochronną i przyspieszy gojenie się ran. Pęknięcia warto przemywać przed nałożeniem maści specjalnym płynem antyseptycznym. W przypadku, gdy rana jest na tyle głęboka, że możliwe jest jej zabrudzenie czy dodatkowy uraz, dobrze jest zabezpieczyć ją hydrożelem.

Podsumowanie

Problemy skórne dotyczą wielu Seniorów. Ma to związek z procesami starzenia oraz przewlekłymi chorobami. Niezwykle ważna jest profilaktyka dermatologiczna polegająca na odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz pielęgnowaniu skóry. Gdy pojawią się pęknięcia skóry lub swędzenie, należy skonsultować się ze specjalistą.

Sprawdź ofertę naszego domu seniora na naszej stronie głównej.