Pierwsze objawy Parkinsona u starszych osób

Pierwsze objawy Parkinsona u starszych osób

Szacuje się, że obecnie 120 tys. Polaków cierpi na to nieuleczalne schorzenie. Zespół Parkinsona jest chorobą podstępną, na początku rozwija się skrycie. W momencie, gdy zostaje postawiona diagnoza, najczęściej 50-60% neuronów w mózgu jest już zniszczona. Bardzo ważne jest zatem szybkie rozpoznanie, aby proces ten spowolnić. Dowiedz się, jakie są wczesne objawy neurologiczne, psychiczne i somatyczne choroby Parkinsona, przyczyny oraz sposoby leczenia.

Co to jest choroba Parkinsona?

To przewlekłe, postępujące schorzenie dotyczące ośrodkowego układu nerwowego. Należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych co oznacza, że uszkodzeniu ulegają neurony w mózgu. Komórki te odpowiedzialne są za produkcję neuroprzekaźnika zwanego dopaminą odpowiedzialnego za czynność motoryczną (ruchową), koordynację oraz napięcie mięśniowe.  Skutkiem postępowania zespołu Parkinsona są zaburzenia czynności ruchowych oraz upośledzenie funkcji poznawczych. Omawiana w tym artykule choroba dotyka przeważnie osoby starsze, po 65 roku życia, choć zdarzają się przypadki, w których schorzenie ujawnia się w znacznie młodszym wieku, nawet przed 40 rokiem życia.

Parkinson – przyczyny

Mimo wytężonych starań, do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie, co jest przyczyną występowania choroby Parkinsona. Bazując na wynikach dotychczasowych badań przypuszcza się, iż za pojawienie się choroby odpowiedzialne są czynniki genetyczne i środowiskowe. U osób, u których w rodzinie (rodzic, rodzeństwo lub dziecko) wykryto objawy Parkinsona, istnieje dwukrotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania niż u pozostałych ludzi.

Wczesne objawy Parkinsona

Niestety nie istnieją żadne przesiewowe testy laboratoryjne, które umożliwiłyby wczesne rozpoznanie omawianego schorzenia. Diagnozowanie odbywa się na podstawie badań neurologicznych, badań fizykalnych oraz dodatkowych, wykluczających inne choroby dające podobny obraz kliniczny, analizy historii medycznej pacjenta oraz obserwacji symptomów.

Początkowe objawy, wskazujące na wczesne stadium choroby, są niecharakterystyczne. Łatwo je zatem przyporządkować do innych schorzeń. Wśród pierwszych objawów choroby Parkinsona można wymienić:

  • zaparcia,
  • uczucie zmęczenia, znurzenia,
  • zaburzenia nastroju,
  • zaburzenia snu,
  • depresja,
  • maskowatość twarzy
  • spowolnienie ruchów i problemy z koordynacją ruchową,
  • drżenie rąk i zmiana charakteru pisma.

Choroba Parkinsona – objawy w stadium zaawansowanym

W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się poważne problemy motoryczne, ale i zaburzenia psychiczne. Dlatego też Parkinsona nazywa się chorobą ciała i duszy, która ma przebieg postępujący i stopniowo odbierający radość i chęć do życia. Wśród najczęstszych symptomów zaawansowanego stadium można wymienić:

  • częste upadki związane z utratą równowagi,
  • postępujące problemy z mową,
  • problemy z pamięcią krótkotrwałą,
  • problemy z jedzeniem i przełykaniem,
  • lęk, otępienie, apatia, a nawet urojenia.

Leczenie choroby Parkinsona

Nie opracowano do tej pory leczenia przyczynowego, które mogłoby całkowicie zahamować rozwój choroby Parkinsona. Istnieją jednak leki, które skutecznie opóźniają wystąpienie nasilonych objawów, pozwalając tym samym poprawić jakość życia pacjenta i dłużej cieszyć się względnym komfortem. Do najczęściej stosowanych leków należą:

  • Lewodopa – prekursor dopaminy,
  • Agoniści dopaminy (np. pramipexol) – leki „naśladujące” działanie dopaminy,
  • Selegilina – lek blokujący enzym rozkładający dopaminę.

Podczas leczenia farmakologicznego warto pamiętać również o takich aspektach, jak odpowiednia dieta (bogata w antyoksydanty) czy rehabilitacja ruchowa (ćwiczenia poprawiające ogólną kondycję ruchową, koordynację, zapobiegające rozwojowi zmian zwyrodnieniowych i zespołów bólowych).

Niezwykle istotne jest jednoczesne leczenie współistniejących zaburzeń, jak depresja czy zaburzenia lękowe.

Choroba Parkinsona a Parkinsonizm

Zespół objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, czyli tzw. parkinsonizm, może być też efektem innych problemów zdrowotnych, jak niektórych nowotworów mózgu, niedoczynności tarczycy, zaawansowanej miażdżycy tętnic, choroby Alzheimera lub skutkiem ubocznym działania niektórych leków.

Podsumowanie

Parkinson – objawy i rokowania w każdym przypadku mogą być inne, w zależności od sytuacji medycznej pacjenta. To, na co w zawsze należy zwrócić uwagę, to pierwsze symptomy będące sygnałem, aby skontaktować się ze specjalistą. Włączenie odpowiednich leków spowolni rozwój choroby, zapewniając tym samym względny komfort życia Seniora.

Sprawdź ofertę naszego prywatnego domu opieki na naszej stronie głównej.