Pomoc seniorom — jak powinniśmy wspierać Osoby starsze?

Pomoc seniorom — jak powinniśmy wspierać Osoby starsze?

Coraz więcej Osób starszych samotnie zmaga się ze skutkami starzenia się organizmu, co wiąże się między innymi z wysokim ryzykiem depresji. Dowiedz się, w jaki sposób można wspierać Seniorów i dlaczego jest to tak ważne.

Samotność i ograniczona samodzielność — główne problemy Osób starszych

Starzejące się społeczeństwo stoi przed wieloma wyzwaniami, natomiast jednymi z głównych problemów dotykających Osoby starsze jest ograniczona samodzielność oraz samotność. Problemy zdrowotne sprawiają, że Seniorzy stopniowo wycofują się z życia społecznego. Z kolei liczne badania wskazują związek między samotnością a rozwojem groźnych dla zdrowia chorób, do których zaliczamy na przykład depresję czy chorobę Alzheimera.

Ludzie zmagający się z samotnością są bardziej podatni na choroby i starzeją się szybciej, ponieważ często zaniedbują profilaktykę zdrowia — rezygnują z aktywności fizycznej i unikają badań lekarskich. Tymczasem wsparcie ze strony innych nie tylko zapobiega poczuciu osamotnienia i opuszczenia, ale także motywuje Seniorów do dbania o swoje zdrowie oraz cieszenia się codziennymi aktywnościami.

Jak wspierać Osoby starsze?

Przeciwdziałanie samotności wśród Osób starszych to klucz do poprawy jakości ich życia i zdrowia. Jak skutecznie wspierać Seniorów i na jakie obszary codzienności warto zwrócić szczególną uwagę podczas pomagania Osobom starszym?

  • Wsparcie emocjonalne. Utrzymywanie więzi społecznych oraz relacje oparte na zaufaniu to istotny aspekt życia każdego człowieka. Regularny kontakt, spotkania i przyjazne rozmowy chronią Seniorów przed poczuciem osamotnienia i wyizolowania.
  • Wsparcie zdrowotne. Pomaganie w zarządzaniu lekami, towarzyszenie podczas wizyt lekarskich czy zapewnienie transportu do specjalistów to konkretne i bardzo istotne formy wsparcia dla Osób w podeszłym wieku.
  • Wspieranie seniorów w utrzymaniu kontaktów ze znajomymi i rodziną, organizowanie spotkań towarzyskich, czy zachęcanie seniorów do regularnej aktywności fizycznej przyczynia się do poprawy samopoczucia Seniorów, motywuje do działania i korzystnie wpływa na zdrowie.
  • Pomoc w codziennych obowiązkach. Starsze osoby mogą potrzebować pomocy w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, gotowanie czy utrzymanie porządku w domu.
  • Edukacja technologiczna. Dostęp do nowoczesnych technologii ułatwia starszym Osobom pozostanie w kontakcie ze światem oraz zapewnia większą samodzielność w codziennym życiu. Wsparcie w nauce obsługi praktycznych urządzeń, takich jak smartfon czy komputer może na lepsze odmienić codzienność wielu Seniorów.

Domy opieki i wolontariat — zaawansowane formy wsparcia Osób starszych

Nie wszystkie Osoby starsze mogą cieszyć się wsparciem i pomocą ze strony najbliższych. Niestety większość Seniorów zmaga się z samotnością, co zwróciło uwagę licznych organizacji i stowarzyszeń zajmujących się wolontariatem. Dzięki temu samotne Osoby starsze mogą liczyć na konkretne wsparcie materialne i społeczne, w dodatku dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Do zaawansowanych form wsparcia dla Seniorów zaliczamy także domy spokojnej starości, w których wykwalifikowany personel zapewnia całodobową lub dzienną opiekę, obejmującą zarówno pomoc fizyczną, jak i emocjonalną. W związku z tym domy opieki cieszą się coraz większą popularnością — znacząco podnoszą komfort życia Seniorów, chronią przed samotnością, nudą, zaniedbaniem i zagrożeniami wynikającymi z ograniczonej samodzielności towarzyszącej wielu chorobom wieku podeszłego.