Terapia zajęciowa dla Seniorów

Terapia zajęciowa dla Seniorów

Aktywizacja osób starszych to niezwykle istotny aspekt w dbaniu o zdrowie i dobrostan psychiczny Seniorów. Ciekawe warsztaty są stałym elementem oferty domów seniora, a także fundacji i stowarzyszeń wspierających Osoby starsze. Wyjaśniamy, jakie korzyści przynosi terapia zajęciowa i podajemy ciekawe pomysły na zajęcia terapeutyczne dla Seniorów.

Rodzaje terapii zajęciowej dla Osób starszych

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest terapia zajęciowa, gdyż jest to szerokie pojęcie opisujące szereg rozmaitych aktywności. Terapeuci dostosowują formy zajęć do potrzeb uczestników, biorąc pod uwagę ich potrzeby, możliwości i ograniczenia. Terapia zajęciowa wykorzystuje różnorodne aktywności i zajęcia w celu poprawy zdolności fizycznych, emocjonalnych, społecznych lub poznawczych u pacjentów. Bardzo często jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń i zaburzeń, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. W przypadku Osób starszych terapia zajęciowa jest również formą aktywizacji.

Formy terapii zajęciowej dla Seniorów dzielimy na trzy główne kategorie:

  • Ergoterapię, czyli terapię poprzez ruch i pracę,
  • Socjoterapię, która koncentruje się na spotkaniach towarzyskich,
  • Arteterapię, czyli wykorzystanie sztuki w celach terapeutycznych.

Zajęcia terapeutyczne dla Seniorów to między innymi muzykoterapia, filmoterapia, dogoterapia, czyli spotkania związane kolejno z muzyką, filmem i zabawą z psami. Wyróżniamy także terapię poprzez gry i zabawy, taniec, warsztaty decoupage, czy ogrodnictwo.

Korzyści wynikające z terapii zajęciowej dla Seniorów

Głównym celem terapii zajęciowej jest wsparcie pacjentów w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami, poprawa funkcjonowania społecznego, zwiększenie samodzielności, rozwijanie umiejętności poznawczych oraz promowanie aktywności i zaangażowania w życie.

Każda forma terapii zajęciowej wpływa na inne obszary funkcjonowania. Dla przykładu arteterapia to świetny sposób na obniżenie stresu i walkę z depresją. Z kolei socjoterapia zapobiega samotności, przywraca radość życia i wzmacnia więzi międzyludzkie. Warsztaty terapii zajęciowej dla Osób starszych przynoszą bardzo wiele korzyści, między innymi:

  • poprawiają funkcje motoryczne,
  • pomagają w utrzymaniu zdolności poznawczych,
  • poprawiają nastrój i zachęcają do aktywnego trybu życia,
  • pozwalają na budowanie nowych relacji społecznych,
  • pomagają w walce z chorobami,
  • zapobiegają znużeniu.

Terapia zajęciowa dla Osób starszych — przykłady

Formy terapii zajęciowej dla Osób starszych przygotowywane są konkretnie pod wybraną grupę osób. Żaden uczestnik zajęć nie może czuć się wykluczony, dlatego warsztaty nie powinny przekraczać możliwości Seniorów. Z tego względu zajęcia terapeutyczne projektowane są przez osoby wykwalifikowane — terapeutów, którzy dostosowują formę aktywności do możliwości i potrzeb osób starszych.

Ciekawym przykładem terapii zajęciowej dla Seniorów jest terapia manualna, związana na przykład z haftowaniem, tworzeniem biżuterii czy układaniem puzzli. Podobne prace wykonywane w grupie przynoszą mnóstwo satysfakcji, pomagają oderwać myśli od codziennych problemów, ćwiczą funkcje poznawcze! Osoby starsze uwielbiają również aktywności na zewnątrz, dlatego świetnym pomysłem będą zajęcia w ogrodzie, wspólne wycieczki, czy spotkania ze zwierzętami.

W podeszłym wieku duże znaczenie ma także aktywność fizyczna. W związku z tym terapeuci często przygotowują spotkania taneczne, jogę, gimnastykę i spacery. Warto wspomnieć także o terapii muzyką — wspólne śpiewanie lub gra na instrumentach poprawia pamięć, relaksuje, a do tego pozwala na wyrażenie emocji.

 

Terapia zajęciowa dla seniorów to źródło licznych korzyści zdrowotnych, dlatego rozmaite warsztaty są codziennością w ośrodkach zdrowia, czy domach opieki. Seniorzy mają również możliwość uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych w miejskich domach kultury i świetlicach. Dzięki spotkaniom terapeutycznym Osoby starsze mają dostęp do rozrywek, nie czują się samotne i mogą rozwijać swoje umiejętności. Jednocześnie można mieć pewność, że spotkania są bezpieczne, a nad ich przebiegiem czuwają wykwalifikowane osoby.