Uderzenia gorąca u starszej osoby

Uderzenia gorąca u starszej osoby

Uderzenia gorąca są powszechną dolegliwością występującą u kobiet w okresie menopauzy, ale to tylko jedna z wielu możliwych sytuacji, w której ta dolegliwość może o sobie dać znać. Nagłe wybuchy gorąca bardzo często diagnozuje się u osób starszych, w tym także mężczyzn, jako objaw różnych dolegliwości. Dowiedz się, jakie czynniki mogą powodować częste uderzenia gorąca u starszej osoby i jakie leczenie jest zalecane.

Uderzenia gorąca u osoby starszej, czy to powód do niepokoju?

Nagłe uczucie wzmożonego ciepła, które skupia się zwłaszcza w obrębie twarzy, szybko rozprzestrzenia się na całe ciało, co niejednokrotnie powoduje zaskoczenie i dyskomfort. Uderzenie gorąca może trwać od kilku sekund do kilku minut. W tym czasie skóra zazwyczaj poci się i rumieni, co wzmacnia uczucie niepokoju.

Uderzenia gorąca i nocne poty mogą wynikać z różnych czynników i nie zawsze jest to powód do obaw. W przypadku osób starszych konieczne jest jednak szczególne zwracanie uwagi na nietypowe objawy, ponieważ uderzenia gorąca na twarzy i ciele, pojawiające się kilkanaście razy dziennie, mogą wskazywać na występowanie określonych chorób. Konsultacje lekarskie i niezbędne badania pozwolą jednoznacznie określić przyczynę wybuchów gorąca, co z kolei umożliwi znalezienie skutecznego sposobu na złagodzenie nieprzyjemnych objawów.

Przyczyny uderzeń gorąca u osoby starszej

Nagłe uderzenia gorąca mogą towarzyszyć osobom w różnym wieku i bardzo często są związane z hormonalnymi zmianami występującymi w okresie menopauzy. Warto jednak pamiętać, że problemy hormonalne mogą pojawić się również po 60 roku życia, także u mężczyzn. Wzrost aktywności receptora serotoniny w mózgu oraz zmiany w układzie termoregulacyjnym są jednymi z czynników mogących przyczynić się do wystąpienia omawianych objawów w podeszłym wieku. Cierpią na nie również migrenowcy i osoby uzależnione od palenia papierosów. To jednak nie wszystko.

Uważa się, że uderzenia gorąca po 60 roku życia mogą być bardziej dokuczliwe niż te pojawiające się w wieku podeszłym. Tuż po sześćdziesiątce wpływ na występowanie fal gorąca mają głównie takie czynniki jak stres, zmiany hormonalne i otyłość. Z kolei uderzenia gorąca po 65 roku życia często są również objawem choroby nowotworowej. W tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na badania profilaktyczne. Fale nagłego ciepła mogą występować także po zażyciu niektórych leków.

Uderzenia gorąca po 70 roku życia często towarzyszą chorobom wieku podeszłego i pojawiają się między innymi u osób ze zdiagnozowanym Parkinsonem. Uderzenia gorąca w wieku 80 lat, oprócz podłoża chorobowego,  mogą wynikać z większej wrażliwości na zmiany temperatur w pomieszczeniach i na zewnątrz. Aby jednoznacznie określić przyczynę uderzeń gorąca, konieczna jest konsultacja z lekarzem i badania.

Uderzenia gorąca u starszej osoby — skutki

Osoby starsze często doświadczają uderzeń gorąca w nocy, co może negatywnie wpływać na jakość snu. Nocne poty są nie tylko niekomfortowe, ale także prowadzą do zaburzeń snu. Tym sposobem obniżają one ogólne samopoczucie i niekiedy prowadzą do problemów emocjonalnych, zachwiania równowagi hormonalnej. Co więcej, zdarza się, że fale gorąca są objawem poważnej choroby. Dlatego ważne jest, aby osoby starsze mierzące się z omawianymi objawami, szukały specjalistycznego wsparcia.

Jak leczyć uderzenia gorąca u starszej osoby?

Obecnie nie ma leków, które mogłyby zlikwidować występowanie uderzeń gorąca. W niektórych przypadkach stosuje się leki przeciwpadaczkowe, które pozwalają pacjentom przesypiać uderzenia gorąca i poty występujące w nocy. Na co dzień stosuje się określone praktyki celem złagodzenia objawów. To między innymi noszenie luźnej odzieży, unikanie gorących napojów, pikantnych potraw oraz substancji pobudzających, takich jak kofeina czy alkohol. Warto również zapoznać się z technikami oddechowymi, relaksacją oraz aktywnością fizyczną, które mogą pomóc w złagodzeniu uderzeń gorąca u osoby starszej.

Nagłe uderzenia gorąca mogą pojawić się w każdym wieku i większość dorosłych doświadczyła fali gorąca przynajmniej raz w życiu. To objaw, który bardzo często towarzyszy silnym emocjom, jednak zdarza się, że uderzenia gorąca towarzyszą przewlekłym chorobom. Z tego względu warto regularnie korzystać z badań profilaktycznych.

Sprawdź ofertę naszego prywatnego domu opieki na naszej stronie głównej.