Wolontariat w domu Seniora — na czym polega?

Wolontariat w domu Seniora — na czym polega?

Mówi się, że wolontariat kształtuje charakter i poszerza horyzonty. Bez wątpienia praca w wolontariacie jest także sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego i nawiązanie ciekawych znajomości. Z tego wpisu dowiesz się, jak wygląda wolontariat w Domu Seniora i jakie cechy będą pomocne w pracy z Osobami starszymi.

Jak wygląda wolontariat w domu Seniora?

W domach opieki dla Osób starszych dużą wagę przypisuje się zarówno opiece medycznej, jak i dbałości o dobrostan psychiczny Seniorów. Oprócz ciekawych terapii zajęciowych, prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów, Seniorzy mogą liczyć także na spotkania z wolontariuszami.

 • Głównym zadaniem wolontariusza w domu Seniora jest spędzanie czasu z Osobami starszymi — pomoc w codziennych czynnościach, rozmowa, wspólne rozrywki.
 • Zazwyczaj wolontariusz nawiązuje współpracę z jedną osobą i wspólnie ustala z nią zakres działań. Każdy Senior jest inny, dlatego ważne jest, by dopasować pomoc do faktycznych potrzeb.
 • Wolontariusze spotykają się z Seniorami we wspólnie ustalonych dniach i godzinach. Spotkania odbywają się w domach opieki, prywatnych domach Seniorów, a także w miejscach użyteczności publicznej — parkach, kawiarniach, czy sklepach.

Wolontariusze w domach seniorów sprawiają, że Osoby starsze nie czują się samotne i wyizolowane. To bardzo istotne zadanie, które jest kluczowe między innymi w walce z depresją, często diagnozowaną u Osób starszych i samotnych.

Czy każdy może zostać wolontariuszem?

Praca z Osobami starszymi jest bardzo przyjemna i rozwijająca. Każdy wolontariat wymaga jednak zaangażowania i empatii — bez tego trudno dostosować się do potrzeb osób, które decydujemy się wspierać. Jakie cechy opisują dobrego wolontariusza?

 • Empatia, czyli zdolność współodczuwania i pełnego zrozumienia sytuacji osoby, którą się wspiera.
 • Sumienność i zaangażowanie konieczne do wypełniania zobowiązań.
 • Uczciwość i lojalność, dzięki którym osoba, której pomaga wolontariusz, może mu w pełni ufać.
 • Komunikatywność oraz wysoka kultura osobista. Dobry wolontariusz łatwo nawiązuje kontakty i potrafi być wsparciem dla drugiego człowieka.

Wolontariusz nie musi mieć doświadczenia, by pomagać innym. Chęć do nauki nowych rzeczy, otwartość i szacunek do innych wystarczą, by początkujący pomocnik z czasem stał się wykwalifikowanym, cenionym wolontariuszem. Warto podkreślić, że doświadczenie zdobyte w wolontariacie bardzo często przydaje się również w pracy zawodowej.

Korzyści wynikające z wolontariatu w domu Seniora

Wolontariat to praca nieodpłatna i z założenia wykonywana z potrzeby pomagania innym. Nie sposób jednak zignorować szeregu korzyści wynikających z pomocy Osobom starszym. Okazuje się, że wolontariat w domu Seniora to korzyść dla obu stron.

 • Wolontariat w domu Seniora oznacza niesienie cennej pomocy dla potrzebujących. To bardzo motywuje, rozwija i wspaniale kształtuje charakter człowieka.
 • Czas spędzony wspólnie z Seniorami nigdy nie jest zmarnowany. To szereg ciekawych aktywności i fascynujące rozmowy.
 • Seniorzy chętnie dzielą się wspomnieniami, wiedzą i wsparciem.
 • Wolontariat daje możliwość nawiązania wspaniałych przyjaźni, a także pomaga zdobyć doświadczenie, które można wykorzystać w wielu zawodach.

Bezpieczna i szczęśliwa starość dzięki pomocy wolontariuszy

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na domy Seniora. Osoby starsze poszukują miejsc, w których mogłyby cieszyć się spokojną i bezpieczną codziennością, w dodatku w miłym towarzystwie. Warto podkreślić, że domy Seniora to nie tylko opieka, ale przede wszystkim skuteczny sposób na walkę z samotnością Osób starszych.

Nie wszyscy mają możliwość pobytu w domu Seniora, ale na szczęście wzrasta również liczba programów wsparcia. Dzięki nim Seniorzy mogą uczestniczyć w bezpłatnych spotkaniach i warsztatach, a także korzystać z pomocy wolontariuszy.

Wolontariat w domu Seniora to praca w otoczeniu przyjaznych i życzliwych ludzi. To szansa na rozwój i nawiązanie niepowtarzalnych znajomości. I mimo że wolontariat wymaga zaangażowania i wygospodarowania od kilku do kilkunastu godzin w tygodniu, to bez wątpienia jest to jedna z najbardziej owocnych form spędzania wolnego czasu.