Zaburzenia apetytu u osób starszych

Zaburzenia apetytu u osób starszych

Zmiany zachodzące w organizmie Seniorów oraz niektóre choroby mogą wpłynąć na zaburzenia apetytu. To zjawisko stanowi problem nie tylko dla opiekunów osoby starszej, ale i dla niej samej. Obniżony poziom minerałów i witamin w organizmie prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania organów, a także do niedożywienia. Dlatego też nie można ignorować  pierwszych symptomów braku łaknienia, lecz gdy się pojawią, wprowadzić środki zaradcze.

Brak łaknienia u dorosłych powyżej 65 roku życia – przyczyny

Apetyt jest sygnałem wysyłanym przez podwzgórze (część mózgowia), gdzie znajduje się ośrodek głodu i sytości. Jego działanie reguluje częstotliwość i ilość przyjmowania pokarmów, zapewniając utrzymanie odpowiedniej zawartości składników koniecznych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Brak apetytu u osoby starszej najczęściej jednak nie jest związany z pracą tego ośrodka mózgu, ale ze stanami chorobowymi innych narządów.

Wśród czynników powodujących brak apetytu u ludzi starszych trzeba wymienić:

  • Choroby przewlekłe
    Wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby zapalne jelit, choroby wątroby i choroby przełyku, niewydolność nerek, nowotwory. To najczęstsze przyczyny omawianego zjawiska. Ponadto, lekarstwa przyjmowane w trakcie terapii mogą powodować nudności, biegunki lub zaparcia, co dodatkowo obniża łaknienie.
  • Zaburzenia smaku i węchu
    Seniorzy często skarżą się na pogorszenie zmysłów: wzroku, słuchu, ale też węchu i smaku. Ten proces, związany ze starzeniem się organizmu, znacząco wpływa na poczucie łaknienia. Spożywanie posiłków nie jest już źródłem przyjemności, lecz staje się przykrym obowiązkiem.
  • Brak aktywności fizycznej i zła dieta
    Posiłki bogate w produkty wysoko przetworzone, spożywanie ciężkostrawnych potraw przed snem mogą powodować występowanie dolegliwości żołądkowo-jelitowych (np. zgaga, wzdęcia, zaparcia), co znacznie obniża apetyt. Mała aktywność fizyczna również przyczynia się do tego stanu.
  • Problemy z jamą ustną
    Braki w uzębieniu bądź źle dopasowana proteza będą stanowić przeszkodę w prawidłowym żuciu pokarmu i zniechęcać do spożywania posiłków.

Do czego może doprowadzić brak apetytu u starszej osoby?

W wyniku zaburzeń łaknienia Senior nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczającej ilości składników mineralnych i wartości odżywczych, co przyczynia się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia i zwiększa ryzyko występowania różnego typu dolegliwości:

  • spadek odporności i wydolności organizmu,
  • anemia (w wyniku braków żelaza),
  • zaburzenia rytmu serca (związane z niedoborem magnezu i potasu),
  • osteoporoza (niedobory wapnia i witaminy D)
  • spadek tolerancji na leki.

Jak pobudzić apetyt?

Gdy starsza osoba nie chce jeść, jej opiekun powinien w pierwszej kolejności umówić wizytę u lekarza. To ważne, aby przeprowadzić badania diagnostyczne, które pozwolą ustalić źródło problemu. Skuteczna terapia skutkować będzie poprawą apetytu i odzyskaniem poczucia przyjemności z jedzenia.

Ponadto, warto wprowadzić modyfikacje w diecie. Przy braku apetytu u ludzi starszych sprawdzą się częste, małe posiłki (4-5 posiłków co 3-4 godziny). Należy unikać produktów tłustych, wysoko przetworzonych, za to dietę wypełnić potrawami lekkostrawnymi, świeżymi składnikami.

Ważny jest również sam sposób podawania posiłków. Kolorowe, różnorodne i ładnie prezentujące się na talerzu dania dużo bardziej zachęcą Seniora do jedzenia.

Co ponadto można podać na apetyt dla starszej osoby? Warto sięgnąć po naturalne składniki zwiększające łaknienie, czyli zioła. Potrawy przyrządzone przy użyciu bazylii, oregano, kopru, tymianku, majeranku czy cząbra pobudzą łaknienie ze względu na zawartość olejków eterycznych.

Niezwykle istotną kwestią związaną z odżywianiem Seniorów jest nawadnianie organizmu. Osoby borykające się z zaburzeniami łaknienia mają tendencje do szybkiego odwodnienia. Dlatego należy pilnować ilości płynów przyjmowanych przez osobę starszą. Oprócz wody wskazane są napary z mięty pieprzowej czy mniszka lekarskiego, które wzmagają apetyt.

Podsumowanie

Zaburzenia apetytu mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, dlatego nie można ignorować pierwszych objawów. Aby zaradzić tej sytuacji w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem. Następnie warto wprowadzić modyfikacje w diecie oraz w sposobie podawania posiłków tak, aby czas ich spożywania był dla Seniora źródłem przyjemności, sytuacją pozbawioną stresu i pośpiechu.

Sprawdź ofertę naszego domu seniora na naszej stronie głównej