Życie w domu seniora w okolicach Warszawy

Życie w domu seniora w okolicach Warszawy

Kryzys zdrowotny, który może pojawić się nagle lub narastać stopniowo, skutecznie odbiera samodzielność Seniorowi. Jeśli bliscy, z różnych przyczyn, choćby medycznych, nie są w stanie zapewnić Osobie starszej odpowiedniej opieki, powinni poszukać profesjonalnej pomocy. Tę z kolei oferują domy spokojnej starości, które dysponują całym zapleczem – w postaci wykwalifikowanego personelu, odpowiednio dostosowanych do potrzeb Pensjonariuszy pomieszczeń oraz sprzętów pomagających w codziennym funkcjonowaniu. Jak znaleźć odpowiedni dom seniora pod Warszawą? Jak wygląda zwykły dzień przebywających tam osób? Zapraszamy do lektury!

Dom opieki społecznej – miejsce, w którym rozpoczyna się nowy etap życia

W naszym społeczeństwie domy opieki wciąż nie cieszą się dobrą sławą. Postrzega się je jako ostateczność, do której trzeba się uciec w przypadku dużego kryzysu w życiu Seniora. Tymczasem, np. w okolicach Warszawy znajdują się ośrodki, które prowadzone są z ogromnym oddaniem i troską, a opieka nad Pensjonariuszami jest nie tylko kompleksowa, ale i pełna ciepła i empatii.

Dom Seniora Anna, usytuowany w okolicach Warszawy, jest tego dobrym przykładem. Nasz personel dba, aby każdy Podopieczny czuł się tu jak w domu, otacza go opieką, zachęca do podjęcia, w miarę możliwości, różnych aktywności. Każdy jest tu zauważony i otoczony troską. Ogólna atmosfera sprzyja nawiązywaniu kontaktów społecznych, odpowiednio zbilansowane i smaczne posiłki są dla Pensjonariuszy przyjemnym rytuałem, a nie przykrym obowiązkiem. To wszystko sprawia, że dla wielu pobyt w Domu Spokojnej Starości Anna staje się nowym rozdziałem w ich życiu, w którym codzienność wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa, stabilizacji.

Domy spokojnej starości w okolicach Warszawy – jak wybrać odpowiednią placówkę?

Gdy rodzina wraz z bliską Osobą starszą zdecyduje, że czas skorzystać z profesjonalnej pomocy oferowanej przez domy seniora, powinna zrobić rozeznanie, który z ośrodków będzie najlepiej odpowiadał na potrzeby przyszłego Pensjonariusza. Niektóre placówki oferują bogatą gamę zajęć aktywizujących, inne kładą nacisk na całodobową opiekę pielęgniarską. Część domów spokojnej starości usytuowanych w dalszych okolicach Warszawy może pochwalić się pięknym otoczeniem przyrody, natomiast placówki umiejscowione w Warszawie i jej bliskich okolicach odznaczać się będą dobrym połączeniem komunikacyjnym z różnymi częściami miasta.

Co należy sprawdzić w pierwszej kolejności, aby mieć pewność, że bliska Osoba starsza będzie miała zapewnione odpowiednie warunki?

  1. Wiarygodność domów seniora. Czy placówka ma zezwolenie wojewody na jego prowadzenie? Jakie opinie można znaleźć na jej temat w Internecie? Warszawa i okolice mają bogatą ofertę ośrodków opiekujących się Seniorami, warto dokładnie sprawdzić ich renomę.
  2. Kwalifikacje personelu. Czy Senior będzie miał zapewnioną opiekę pielęgniarską/lekarską? Ilu opiekunów przypada na jednego Podopiecznego?
  3. Czystość. Czy w pomieszczeniach wspólnych i w pokojach jest czysto? Jaki jest ogólny poziom higieny w domu pomocy społecznej? Czy ośrodek dysponuje własną pralnią?
  4. Prywatne rzeczy. Czy Senior będzie miał możliwość zabrania ze sobą ulubionych sprzętów?
  5. Organizowanie czasu. Jak uporządkowany jest harmonogram? Czy Pensjonariusze mogą spędzać czas tak, jak chcą, czy plan dnia jest narzucany wszystkim Mieszkańcom?
  6. Wyżywienie. Czy zapewniane są zbilansowane, dostosowane do potrzeb i ograniczeń Podopiecznych posiłki?
  7. Aktywność fizyczna. Czy Seniorzy mają zapewnioną opiekę rehabilitanta? Czy ośrodek oferuje terapię zajęciową, spacery, aktywność na powietrzu?
  8. Zasady odwiedzin. Czy odwiedziny muszą się odbywać w narzuconych dniach i godzinach? Ile mogą trwać?

Jak wygląda życie w prywatnym domu opieki w okolicach Warszawy?

W zależności od charakteru domu spokojnej starości, życie Osoby starszej w danej placówce będzie wyglądało nieco inaczej.

Pensjonariusze Domu Seniora Anna mają do dyspozycji wygodne, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, 2- lub 3 osobowe pokoje z łazienkami oraz sale terapii zajęciowej. W całym ośrodku panuje domowa, serdeczna atmosfera. Dbamy o to, by każdy czuł się tu jak u siebie. Nasza kuchnia zapewnia smaczne, dostosowane do potrzeb poszczególnych Podopiecznych posiłki, które są serwowane w przytulnej jadalni.

Dom Spokojnej Starości Anna zlokalizowany jest pod Warszawą, w gminie Załuski. Z okien budynku podziwiać można piękne, mazowieckie krajobrazy, a w bezpośrednim otoczeniu znajduje się hektarowy ogród. Pensjonariusze mogą z niego korzystać bez ograniczeń, ciesząc się krótkimi spacerami, nasłuchując śpiewu ptaków, czy podziwiać wysublimowane piękno zasadzonych w ogrodzie roślin.

Jednak najważniejszym aspektem funkcjonowania naszego ośrodka jest stała opieka lekarza rodzinnego (będącego jednocześnie właścicielem placówki) oraz całodobowa opieka pielęgniarska. Ten aspekt wyróżnia nas na tle wielu innych prywatnych domów opieki zlokalizowanych pod Warszawą. Ponadto, zapewniamy zajęcia z rehabilitantem, który pomaga Seniorom utrzymać lub wrócić do sprawności fizycznej.

Oferujemy naszym Podopiecznym szeroką gamę zajęć aktywizujących (np. zajęcia w ogrodzie, malowanie, tworzenie ozdób związanych z porą roku itp.), wspólne gry i zabawy, wycieczki po okolicach Warszawy.

Co istotne, zapewniamy naszym Podopiecznym opiekę duchową. Do dyspozycji Pensjonariuszy pozostaje kaplica, w której co najmniej raz w tygodniu odprawiana jest Msza Święta.

Podsumowanie

Wbrew obiegowym opiniom, przebywanie w prywatnym domu opieki nie musi oznaczać wyizolowania i smutnej konieczności. Wybierając dom spokojnej starości o dobrej renomie, bogatej ofercie, można zapewnić Seniorowi bezpieczeństwo, codzienność wypełnioną ciekawymi zajęciami i ciepłymi rozmowami i, co najważniejsze, fachową pomoc medyczną.