Terapia sztuką to pojęcie znane psychologom od dziesięcioleci. To jedna z najprzyjemniejszych form terapii, której skuteczność potwierdzono licznymi badaniami. Zajęcia terapeutyczne wykorzystujące sztukę można kierować do osób w każdym wieku, jednak arteterapia ma szczególne znaczenie dla Seniorów.
Arteterapia jako element psychoterapii
Arteterapia zyskała popularność w latach 40 ubiegłego wieku, a do jej wypromowania przyczynił się artysta malarz Adrian Hill oraz psycholog Margaret Naumburg. Na przestrzeni kilku lat terapia sztuką stała się skuteczną metodą terapeutyczną stosowaną u dzieci i dorosłych. Dziś obok felinoterapii (terapia z udziałem zwierząt) jest to jedna z najprzyjemniejszych form terapii zajęciowej.
W czym tkwi sekret arteterapii? W jaki sposób malowanie, decoupage, czy inne formy artystycznego wyrazu mogą mieć wartość psychoterapeutyczną? Dzięki arteterapii aktywizowane są różne obszary mózgu, między innymi te odpowiadające za pamięć, koncentrację i kreatywność. Zajęcia terapeutyczne, które pozwalają na wyrażanie siebie poprzez sztukę, pomagają również w poprawie samopoczucia, stymulują wydzielanie endorfin, relaksują i łagodzą stres. Co najważniejsze, sztuka pomaga Seniorom wyrazić te emocje, o których nie chcą lub nie potrafią mówić wprost.
Jakie korzyści przynosi arteterapia dla Seniorów?
Arteterapia dla Seniorów oznacza mnóstwo korzyści, dlatego zajęcia tego typu realizowane są coraz częściej, a chętnych nigdy nie brakuje.
- Nauka wyrażania emocji. Arteterapia daje Seniorom możliwość wyrażania swoich emocji i doświadczeń w bezpieczny i kreatywny sposób.
- Poprawa samopoczucia. Angażowanie się w proces twórczy, m.in. malarstwo, rzeźbę czy tworzenie muzyki, może działać relaksująco, łagodzić stres i lęk, a także poprawiać nastrój Seniorów.
- Stymulacja kognitywna. Tworzenie sztuki angażuje różne obszary mózgu, odpowiedzialne za kreatywność, pamięć, myślenie przestrzenne oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Arteterapia może pomóc w utrzymaniu i poprawie funkcji poznawczych u Seniorów.
- Poprawa komunikacji. Czasem starsze osoby mogą mieć trudności z komunikacją werbalną z powodu chorób neurologicznych, demencji lub innego rodzaju ograniczeń. Arteterapia dostarcza alternatywnego środka wyrażania się i komunikowania, poprzez sztukę, ruch czy muzykę.
- Budowanie relacji społecznych. Arteterapia z reguły odbywa się w grupach, co daje seniorom możliwość zawierania nowych znajomości, dzielenia się swoimi doświadczeniami i wspólnego tworzenia.
- Poprawa kondycji fizycznej. Niektóre formy arteterapii, takie jak taniec czy praca z ceramiką, angażują ciało i pomagają w utrzymaniu sprawności fizycznej, poprawie równowagi i koordynacji ruchowej.
Arteterapia dla Seniorów — przykłady
Terapia sztuką to kopalnia ciekawych pomysłów, za pomocą których możemy osiągać liczne korzyści. Należy pamiętać, by aktywność była dopasowana do możliwości danej grupy. Zaawansowane ćwiczenia fizyczne są odradzane, ale taniec to już inna sprawa. Seniorzy uwielbiają tańczyć, a okazji ku temu mają niewiele. Zajęcia taneczne dobrze wpłyną zarówno na kondycję fizyczną, jak i samopoczucie. Warto wspomnieć także o możliwości tworzenia muzyki podczas arteterapii. Nauka gry na instrumencie i wspólne śpiewanie ulubionych piosenek to sposób na dobrą zabawę, uwolnienie stresu, ożywienie pozytywnych wspomnień i poprawę samopoczucia.
Arteterapia mocno kojarzy się z malarstwem, rysunkiem i techniką decoupage. Tego typu zajęcia dają Seniorom możliwość wyrażenia swojej wizji i emocji poprzez sztukę. Interesującym przykładem będą zajęcia z rysowania i kolorowania mandali. W ten sposób Osoby starsze mogą się zrelaksować, a także poprawić koncentrację. Z kolei bardziej dynamiczne zajęcia to na przykład tworzenie kolaży, przedmiotów ceramicznych oraz rzeźbiarstwo.
Wielu Seniorów doceni możliwość opisania swoich wspomnień, emocji i trudności poprzez poezję lub opowiadania. W ten sposób Osoby starsze mogą wyrazić swoje myśli i uczucia, ale do tego pozostawić spisane historie dla przyszłych pokoleń. Jedne zajęcia powinny być poświęcone pisaniu, a kolejne odczytywaniu wierszy i opowiadań, by każdy Senior czuł się doceniony i wysłuchany.
Problemy zdrowotne to nie wszystko, z czym Seniorzy zmagają się na co dzień. Osoby starsze stanowią niezwykle stygmatyzowaną grupę społeczną, często towarzyszy im samotność i brak dostępu do rozrywek. Różnego rodzaju zajęcia terapeutyczne, w tym arteterapia, pomagają odczarować codzienność Seniorów, znacząco poprawiając jakość życia osób w podeszłym wieku. Ze względu na wszechobecne stereotypy związane z osobami starszymi, wielu Seniorów wycofuje się z życia społecznego, błędnie zakładając, że rozrywki są przeznaczone wyłącznie dla ludzi w młodszym wieku. Poprzez zajęcia z arteterapii w łatwy sposób można pokazać Seniorom, że szczęśliwa codzienność jest możliwa niezależnie od liczby przeżytych lat.
Sprawdź ofertę naszego prywatnego domu opieki na naszej stronie głównej.