Główne objawy demencji u osób starszych

Główne objawy demencji u osób starszych

Szacuje się, że na różne postaci demencji starczej cierpi około pół miliona Polaków, połowa z nich to chorzy na Alzheimera. Występowanie otępienia starczego w populacji nasila się wraz z wiekiem i wynosi od 1% wśród osób w wieku 60–65 lat do ponad 40% powyżej 85. roku życia. Czym jest demencja i jak się objawia? Jak można pomóc osobie z demencją?

Co to jest demencja i jakie są jej przyczyny?

Otępienie, inaczej demencja, to jednostka chorobowa, której towarzyszy zespół objawów związanych z degeneracją mózgu (zaniki korowe mózgu). Upośledzeniu ulegają funkcje poznawcze, sprawność intelektualna oraz funkcje wykonawcze. Najczęściej występuje u osób starszych, jednak zdarzają się przypadki demencji w młodym wieku. W takim przypadku powodem może być postać dziedziczna.
Demencji u osób starszych rozwija się na podłożu zmian neurodegeneracyjnych, najczęściej choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Jak się objawia demencja starcza?

Otępienie rozwija się stopniowo, a jego objawy nasilają się w czasie. Pierwsze symptomy często pozostają niezauważone, zrzucane na karb roztargnienia, podeszłego wieku, zmęczenia, niekorzystnej pogody. Warto wzmóc czujność, gdy zauważymy:

– pojawienie się nietypowych zachowań i/lub stanów emocjonalnych

– problemy z pamięcią krótkotrwałą – Senior nie potrafi przypomnieć sobie zdarzeń mających miejsce niedawno

– problemy z pamięcią długotrwałą – osoba chora ma problem w przypomnieniu sobie informacji nabytych dawniej

Kolejnymi objawami będą:

– upośledzenie myślenia abstrakcyjnego, np. nieumiejętność wyjaśniania znaczenia słów lub zły dobór słów

– problemy z orientac ją – np. trudność w przypomnieniu sobie drogi do sklepu

– problemy z liczeniem

– zaburzenia równowagi wywołane kurczami mięśni

Z czasem objawy będą coraz silniejsze: chory będzie miał trudność w przypomnieniu sobie, co działo się godzinę czy nawet kilka minut temu, przestanie rozpoznawać znane mu dotychczas twarze, wystąpi całkowity brak koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także w wielu przypadkach – urojenia, zachowania agresywne.

Jak przebiega leczenie demencji starczej?

Leki na demencję starczą nie są w stanie odwrócić zmian w tkance mózgowej, jednak skutecznie łagodzą objawy oraz spowalniają dalszy rozwój choroby. W farmakoterapii stosuje się m.in. leki zwiększające nasycenie acetylocholiny z grupy inhibitorów acetylocholinoesterazy, będącej neuroprzekaźnikiem niezbędnym do odpowiedniego funkcjonowania mózgu. Ponadto, bardzo często choremu zapisuje się leki uspokajające, antydepresyjne i nasenne.

Oprócz przyjmowania leków, w terapii osób dotkniętych otępieniem, bardzo ważne są ćwiczenia pamięciowe i umysłowe, np. rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek. Stymulacja mózgu poprzez takie czynności również pomaga dłużej cieszyć się względną sprawnością.

Jak pomóc osobie z demencją?

W chorobach otępiennych kluczowa jest szybka diagnoza, aby móc jak najwcześniej rozpocząć leczenie, a tym samym spowolnić zmiany zachodzące w mózgu. Dlatego tak kluczowa jest czujność bliskich i odpowiednie reagowanie na drobne nieprawidłowości w zachowaniu Seniora. Zaniki pamięci, trudność w dobieraniu odpowiednich słów czy zmiana usposobienia to sygnały, które powinny skłonić opiekuna osoby starszej do umówienia wizyty u specjalisty.

Diagnoza demencji starczej zawsze jest dla Pacjenta trudnym przeżyciem. W tym czasie należy otoczyć go troskliwym wsparciem. Istotna jest również zbilansowana dieta, odpowiednia długość snu oraz codzienna dawka ruchu. Idealnie sprawdzą się spacery w towarzystwie bliskich osób, połączone z rozmową.

Podsumowanie

Demencja starcza dotyka wielu Seniorów, jednak wcześnie rozpoznana i leczona może rozwijać się bardzo powoli. Już pierwsze symptomy powinny być pretekstem, aby skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Osoby z otępieniem powinny być otoczone szczególną troską ze strony bliskich, aby nie czuły się wykluczone i aby otrzymały pozytywne bodźce, które spowolnią postęp choroby.

Dowiedz się więcej na stronie głównej naszego domu seniora.